Vysoký cholesterol u matky

Nová analýza potvrdila, že pokud má matka před otěhotněním vysokou hladinu cholesterolu (LDL), je téměř pětkrát pravděpodobnější, že vysokou hladinu LDL budou mít v dospělosti i její děti. Na nedávném Canadian Cardiovascular Congress v Montrealu to oznámil Michael Mendelson z Children ‘s Hospital v Bostonu. Podporuje to už v minulosti prezentován názor některých výzkumníků, že geny a faktory životního stylu nevysvětlují samy o sobě vysokou hladinu cholesterolu.

Vysoký cholesterol u matky

Vysoký cholesterol u matky

Změřili cholesterol zdravým mladým lidem!

Analýza vycházela z údajů Framingham Heart Study (FHS), průzkumu, který běží od roku 1948 a na začátku monitoroval 5200 dospělých mužů a žen z massachusettského města Framingham. Cílem bylo odhalit rizikové faktory kardiovaskulárních chorob.
“Nikdo jiný neměřil v 50. letech cholesterol mladým zdravým lidem, ani nemluvě o mladých ženách před otěhotněním. Jsou to unikátní údaje” doplnil. Pro vlastní účel vytvořil vzorek tvořenou dospělými potomky účastníků FHS první a druhé generace. Jejich zdravotní stav porovnal s výsledky vyšetření matek před jejich narozením.

“Zjistili jsme, že matčin cholesterol před otěhotněním jednoznačně souvisel s důležitými rizikovými faktory kardiovaskulárních chorob u dospělých potomků. Tato souvislost byla silnější v případě matek s vysokým cholesterolem před otěhotněním jako v případě matek s vysokým cholesterolem po těhotenství” vysvětlil Michael Mendelson.

Genetika a životní styl

Nová analýza tak zasahuje do sféry epigenetice, nauky o tom, jak se zapíná a vypíná aktivita genů vlivem změn prostředí. “Riziko nabytí vysoké hladiny cholesterolu nelze zcela vysvětlit pouze známými faktory genetiky a životního stylu. I takové faktory, jako je vystavení vysokému cholesterolu v děloze, mohou mít trvalý účinek na regulaci jeho hladiny v těle ještě po desetiletích” zdůraznil Michael Mendelson.
Přirozeným dalším krokem výzkumu je identifikovat biochemické mechanismy v pozadí tohoto jevu. Jakmile se to podaří, bude možné vyvinout léky, které přeruší transgeneračný cyklus anomálních hladin cholesterolu a úmrtí na kardiovaskulární choroby. Vysoká hladina cholesterolu patří mezi hlavní rizikové faktory srdečních onemocnění a porážky. Způsobuje totiž tvorbu plakovou nánosů na stěnách tepen. Výsledkem je zúžení tepen a takzvaná ateroskleróza, stále více komplikující průtok krve.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *