Vyšetření v těhotenství

Vyšetření v těhotenství

I. TRIMESTR
Potvrzení těhotenství: ultrazvukovým vyšetřením je to možné cca od 5.-6. týdne, následně je nutné potvrdit vitalitu plodu nálezem srdeční aktivity plodu cca do 10. týdne, dále se potvrzuje určením hladiny HCG hormonu a vaginálním vyšetřením.
Krevní testy: a) Krevní skupina a Rh faktor – u žen s Rh negativním faktorem je třeba vyšetřit i Rh faktor otce pro možné riziko ohrožení plodu v pozdějším období, b) počet červených, bílých krvinek a destiček, c) biochemické parametry krve, hladina cukru, tuků, železo, vápník, soli, atd. …, d) testy na HbsAg (infekční žloutenka typu B), BWR (syfilis), toxoplazmózu, HIV, příp. zarděnky (jde o onemocnění, které by mohly způsobit vážné poškození plodu);
Vyšetření moči na přítomnost cukru, hnisu, bílkovin, bakterií (odhalí skrytou cukrovku, onemocnění ledvin, infekce)
Jiné zostření svárů: měření krevního tlaku, hmotnost, výška, hmotnostní přírůstek, otoky na dolních nebo i horních končetinách (obvykle se objevují až v pozdějším období těhotenství) Výtěry z pochvy a děložního, aby se určil typ mikrobů zde přítomno, příp. infekce.

Vyšetření v těhotenství

Vyšetření v těhotenství

II. TRIMESTR
Po 15. týdnu se určuje hladina AFP (Alfafetoprotein) jako screening vrozených vývojových vad a genetických onemocnění
V 18. týdnu u vícerodiček av 20. týdnu u prvorodiček se zaznamenávají údaje o prvních pohybech plodu
V 18.-20. týdnu se provádí i druhé ultrazvukové vyšetření (určuje se přesněji věk plodu, přiměřenost růstu, pohyby, zpřesňuje se termín porodu, pátrá se po vrozených vývojových vadách, vyšetřuje se krček, placenta, její poloha, velikost, určuje se množství plodové vody)
Od 18.týdne se pravidelně dělá gravidometrie – tj. měří se vzdálenost vrcholu dělohy od stydké kosti. Tato vzdálenost se značí do grafu a mluví o růstu plodu a sleduje odchylky od normy
Ve 20. týdnu je možné zachytit stetoskopem ozvy plodu
při každé návštěvě v poradně se provádí obvykle i vaginální vyšetření, určí se pevnost krčku, jeho délka, poloha, což se zapisuje jako CS (cervikální skóre), jehož hodnota je typická pro konkrétní týden těhotenství. Zaznamenává se také hmotnostní přírůstek, otoky, subjektivní obtíže, měří se krevní tlak, vyšetřuje se moč.
Opakovaně se vyšetřuje krevní obraz, hladina cukru v krvi a BWR reakce.

III. TRIMESTR
V 28. týdnu je-li matka Rh negativní, se vyšetřuje opakovaně krev na přítomnost Rh protilátek
V 30. týdnu se provádí orální glukózotoleranční test (oGTT): pacientka vypije koncentrovaný roztok glukózy a následně se v její krvi a moči sleduje hladina cukrů v přesně určených časových intervalech. Takto se dá odhalit skrytá cukrovka nebo porucha glukózové tolerance.
V 30.-32. týdnu se dělá třetí ultrazvukové vyšetření: určí se poloha plodu, kontroluje se akce srdce, sleduje se vyvinutí jednotlivých orgánů, kostí, měří se množství plodové vody, určí se poloha, velikost a funkčnost placenty, zpřesňuje se termín porodu.
V 34. týdnu se opakuje vyšetření Rh protilátek u rizikových žen.
V 36. týdnu se opakuje ultrazvukové vyšetření tak jako v předchozím případě, nedělá se však vždy a všude.
opakovaně se vyšetřuje vaginální děložní čípek, určuje se CS. Při každé návštěvě je nutné měřit krevní tlak, hmotnost, sledovat ozvy plodu, jeho růst, později sestup plodu, hledají se otoky na končetinách matky.
Od 36.týždňa by měla těhotná navštěvovat zařízení, kde se rozhodla rodit, do poradny chodí každý týden, plánuje se porod.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *