Teenagerkám hrozí předčasný porod!

U dívek mladších 17 let je riziko předčasného porodu při prvním těhotenství vyšší o 21 procent a pravděpodobnost, že druhé dítě se narodí spíše je vyšší až o 93 procent. Těhotným teenagerkám hrozí vyšší riziko předčasného porodu a také, že jejich miminko bude menší.

Čtrnácti až sedmnáctileté dívky s vyšší pravděpodobností porodí dříve, a to i v případě druhého dítěte, uvádí se ve studii, v rámci které zkoumali 50 tisíc žen v Anglii. Zjištění publikované v časopise BMC Pregnancy and childbirth zdůraznili důležitost pravidelných lékařských prohlídek. Tým uvedl, že je zapotřebí více studií, aby se podařilo zjistit, proč jsou mladé dívky ohroženy.

Do studie se zapojily všechny mladé ženy ve věku od 14 do 29 let, které porodily v severozápadní Anglii během dvouletého období. Z nich bylo 3 600 ve věku od 14 do 17 let, uvedli výzkumníci. Více než třetina z nich pocházela ze sociálně nejslabších oblastí. Studie také zjistila, že matkám v teenagerském věku hrozila podvýživa. U teenagerek mladších 17 let bylo o 21 procent vyšší riziko předčasného porodu při prvním těhotenství a až o 93 procent větší pravděpodobnost, že druhé dítě se narodí dříve. Podle vědců také existovala souvislost mezi mladými matkami a narozením dítěte s nízkou porodní hmotností. Výzkumník Ali Khashan z University College Cork nacházející se v Irsku uvedl, že riziko předčasného porodu u mladých teenagerek pravděpodobně souvisí s jejich “biologickou nezralostí”. Vědecký tým uvedl, že teenagerky potřebují během těhotenství podstupovat lékařské prohlídky a také je podle nich třeba udělat více pro propagaci antikoncepce pro mladé dívky, které již jedno dítě mají.