Tatínek u porodu prospívá mamince!

Kdysi …

Naši otcové mají stále v paměti hodiny strávené čekáním na chodbách porodnic, zatímco jejich polovičky právě přiváděly na svět ratolesti. Po nekonečných hodinách čekání se na chodbě objevil lékař, který poblahopřál novopečenému tatínkovi a poslal ho domů, protože si maminka i dítě potřebují odpočinout, a návštěvní hodiny se už přece skončily.

Bylo to tak už v minulosti. Muži čekali před chalupou, nebo v místním pohostinství a zapíjeli příchod dlouho očekávaného potomka. Starší ženy z vesnice zatím, pomáhali matce přivést na svět malý zázrak.

A dnes…

Dnes už je však všechno jinak. Tatínek může zůstat při své manželce, či družce, a vychutnávat si první minuty života novorozeného děťátka. Má možnost být na sále jakýmsi dozorem nad událostmi, které se dějí kolem. Pro ženy je porod velmi náročný. Každá ho vnímá jinak. Některé nejsou schopny se v bolestech soustředit na to, co se s nimi děje. V takové situaci přichází na řadu tatínek, který se stává jakýmsi pojítkem mezi maminkou a okolím.

To ale není jedinou výhodou otce u porodu. Nejdůležitější je právě opora, kterou žena v této situaci velmi potřebuje. Rodičky tuto možnost využívají na celém světě. V některých západních zemích je dokonce možné mít při porodu téměř celou rodinu. Na pokoji rodičky se soustřeďují její rodiče, svokrovci, nejlepší přítelkyně, děti … Toto však může být pro matku spíše stresující, vytrácí se okamžik intimity mezi ní, otcem a jejich děťátkem. U nás se musí maminka spokojit s partnerem a nanejvýš svou dulou, zda porodní asistentkou, která pomáhá jak matce, tak i otci, pro kterého může být průběh porodu velmi náročný zejména po psychické stránce.

Ano, je to tak!

Pro muže může být rychlý spád nových událostí a také utrpení milované velmi traumatizující. Vystresovaný, zmatkující muž nemůže být dostatečnou oporou pro rodičku. I to je jedním z důvodů, proč se dnes stále mnoho tatínků brání přijít ke porodu. Někteří mají strach z nezvládnutí této odpovědnosti, jiní se obávají pohledu na trpící partnerku. Cítí se bezmocní, ale neuvědomují si, že největší pomocí je právě jejich přítomnost. Proto se doporučuje předporodní příprava oběma rodičům.
Příprava i pro tatínky

Je to jedna z možností jak se přichystat na to, co se bude dít a jak to celé spolu absolvovat. Zatímco žena musí zvládnout porod jak fyzicky, tak i psychicky, muži stačí připravit se pouze na to druhé. Jednak kvůli sobě, aby se “nepoložil” a jednak kvůli partnerce, aby jí byl patřičnou oporou.

Společné návštěvy kurzu vztah obou partnerů ještě více utuží a tatínek dostává zároveň možnost prožívat těhotenství a spolupodílet se na něm s matkou. Získá mnoho praktických a důležitých tipů, jak ustát situace, které nastanou, jak být nápomocný a nepřekážet. Také se utvrdí v tom, že jeho přítomnost není zanedbatelná, což může mnohým pochybujícím tatínkem usnadnit rozhodování, zda při porodu být, nebo ne.

Porod

Při samotné události se veškerá pozornost soustřeďuje pouze na matku a dítě. Zejména na jejich bezpečnost a co možná nejplynulejší průběh porodu. No otec je stále jednou z hlavních postav dění.

Po příjezdu do porodnice musí zastat snad nejdůležitější roli – přebírá odpovědnost za péči o klid a pocit bezpečí maminky.

Pro ženy je velkou pomocí mít svého partnera u sebe, slyšet jeho hlas, držet ho za ruku. Vědomí, že není sama, že to s ní někdo prožívá je pro ni velkou úlevou a pomocí. Nemusí se starat o průběh na porodním sále, protože ten monitoruje průběžně partner. Komunikuje s personálem, sežene sestřičky, pokud něco potřebuje a vedle toho ji zklidňuje a dává jí pocítit svou přítomnost, podporu a nesmírný obdiv. Jen škoda, že hodně maminek si to nemá kdy v tom spěchu vychutnat. Tak často se nám tolik péče od našich půlek nedostává.

Odměnou pro nás i našeho partnera je po dlouhých náročných hodinách vytoužený růžový uzlíček v náručí.