Tatínek při porodu: Ano nebo ne? A proč?

Mít partnera s sebou při porodu nebo ne? Proč je to dobré av jakých případech by to mohla raději žena zvládnout i sama? Podívejme se na to blíže.

Kdysi bylo nepředstavitelné, aby se otcové účastnili porodu. Byla to prakticky čistě ženská záležitost. Postupem času se však tatínkové začaly stále více zapojovat do těhotenství a následně i porodu svých dětí a dnes je spíše výjimkou, pokud partner k porodu nejde. Jaké výhody a nevýhody má účast tatínka u porodu? A má smysl partnera k přítomnosti na porodním sále nutit?

Proč ano?

Otec může být u porodu svého děťátka velkou oporou zejména pro svou partnerku, tedy pro rodičku. Žena má v porodnici nejbližší osobu, odpadá tedy kus stresu. Přítomnost tatínka je také dobrá z praktického hlediska – podá mamince vodu nebo jiné potřeby, pomůže jí projít na toaletu a podobně. Může také fotografovat první chvíle miminka na světě. V neposlední řadě je otec při porodu rovněž svědkem úžasného zážitku, kdy uvidí přicházet na svět své dítě.

Pro mnohé otců je to nezapomenutelný zážitek, který jim umožní vnímat svou ženu či partnerku trochu jinak, víc si ji vážit a být na ni právem hrdí. V případě komplikací u maminky může tatínek nahradit i první kontakt kůže na kůži, který je po porodu velmi důležitý a také u nás se tento trend konečně začíná zabydlovat.

Daniel (36) hovoří o své zkušenosti: “Nejdřív jsem k porodu nechtěl, ale nechal jsem se přemluvit. Šel jsem zejména jako opora pro manželku. No ten zážitek byl tak úžasný a silný, že jsem byl nakonec opravdu rád, že jsem se ho mohl zúčastnit. Já jsem jako první držel našeho syna v náručí a byl to velmi emotivní zážitek. Nemluvě o tom, že jsem si začal jaksi více uvědomovat, což pro mě znamená moje žena. ”

Proč ne?

Některé ženy netouží mít při porodu svého partnera. Jsou zvyklé řešit všechno samy a při porodu chtějí mít soukromí.

Nejedna rodička nesnese přítomnost partnera i kvůli intimitě, nechce, aby ji partner viděl v takové situaci. Takto to vnímala i Denisa (26): “Nedokázala jsem si představit, že by můj partner měl vidět porod. Přece jen je to tak velmi intimní a ženské, že jsem prostě nedokázala přijmout představu, aby můj muž byl tohoto součástí. Naštěstí, můj partner se necítil uražen, říkal, že i tak měl obavy, jak by to zvládl. ”

Pro mnohé muže je účast při porodu doslova oběť pro partnerku. Hodně tatínky se podvolí pokud porodu jdou, i když mají obavy, jak to zvládnou. Ne každý chlap je dost silný být svědkem narození svého dítěte. Řešením v takové situaci může být například, že partner doprovází svou partnerku pouze během první doby porodní a během samotného porodu děťátka vyjde ven, tedy není na porodním sále. Po porodu se opět může přidat k mamince a užívat si první chvíle s miminkem.

Existují také případy, kdy muži po absolvování porodu měli problém v sexuální oblasti se svou partnerkou. Přece jen vidět to vše živě může být pro některé chlapy silná káva a může to negativně zasáhnout i oblast milostného života. Tyto případy nebývají zpravidla až tak časté, ale stát se to může. Pokud partner vysloveně nechce a bojí se jít k porodu, není dobré ho nutit. Můžete se s ním o tom mluvit, nechat ho vyslovit své obavy a společně hledat nějaký kompromis.

Jiné alternativy

Kromě tatínka se při porodu mohou zúčastnit i jiné doprovázející osoby. Často si maminky volají například svou vlastní matku, sestru, kamarádku či dulu. Ve většině případů dnes tuto možnost rodičky využívají a chtějí mít při porodu nějakou blízkou osobu. Některé porodnice také umožňují ženám, aby je při porodu provázeli až dvě či dokonce i více osob. Jsou ženy, které si přejí mít v těchto vzácných okamžicích u sebe téměř celou rodinu (u nás to velmi není zvykem), což je však z mnoha pohledů nevhodné.

Při porodu by přece jen měla být zachována určitá intimita a mnoho lidí kolem rodičky může ovlivnit rušivě. Pokud nastanou nějaké komplikace, přítomnost velkého počtu lidí na porodním sále je zbytečnou překážkou.

U nás je například narůstajícím trendem mít při porodu partnera a dulu. Koho jste si k porodu zavolali vy? Jaký je váš názor na přítomnost tatínka u porodu?