Tatínek při porodu: Ano či ne ?!

Zvládnou muži porod? Zeptali jsme se jich!

V minulosti něco nepředstavitelné, dnes realita! Pokud jste právě v očekávání narození děťátka, jistě vám napadla myšlenka mít či nemít při porodu svého partnera. Každá budoucí maminka má tedy před sebou možnost volby. Otec u porodu – ano či ne !?

Někteří si myslí, že porod je čistě ženská záležitost a přítomnost otce dítěte je zbytečná! No čím dál, tím víc přibývá těch, kteří chtějí mít v tento nevšední a vzácný okamžik života u sebe oporu – muže!

Proč mít muže u porodu?

Především jde o obrovskou psychickou podporu! Podle psychologů to utuží partnerský vztah, muž si bude více vážit ženu a bezprostřední první kontakt s novorozeným děťátkem bude vnímat stejně intenzivně jako čerstvá maminka.

Ovšem, jsou ženy, které tuto možnost od začátku odmítají. Chtějí mít jistý druh “soukromí”, partner by pro ně působil spíše rušivě a nevěděli by se soustředit na prodýchávání porodních bolestí. Samozřejmě, rozhodnutí třeba v každém případě respektovat.

Jak mohou být partneři nápomocni?

Muži argumentují, že při porodu se cítí bezradní a zbyteční! To ale určitě nemusí! Podle průzkumů ženy, které měly u sebe takovou oporu, snášeli porodní bolesti mnohem lépe, byly více uvolněné a porod proběhl rychleji.

V případě, že žena během kontrakcí a přípravy na porod chodí, partner jí dělá oporu. Pokud musí maminka ležet, může jí pomoci tak, bude její čelo a zátylek vlažné kapesníkem namočeným do studené vody, což osvěžuje a pomáhá.

Stejně je dobré vlhčit rty mokrou gázou, v případě, že je pít zakázáno. Některým ženám pomáhá překonávat bolesti i masáž křížové oblasti. Možností jak pomoci ženě je samozřejmě více. Jsou individuální a hodně závisí na dohody mezi partnery.

Co je odrazuje a “nutí” říci ne !?

Nechtějí vidět partnerku v bolestech, nebo se bojí, že žena nebude více pro ně sexuálně přitažlivá. Některým vadí, že se při porodu křičí. Viděli to přece ve filmu: hlavní hrdinka leží celá zpocená, vysílená na posteli az posledních sil řve, co jí hrdlo ráčí.

Ve skutečnosti to však není zcela tak. Jistě, každá žena vnímá bolesti jinak. Jedna je dokáže rozdýchat, druhá zasténal a třetí i zakřičí. Nemá však žena právo v rámci svých možností alespoň trošku si ulevit od porodních bolestí?

Dalším argumentem je, že při porodu je hodně krve. Omyl. I to velmi individuální a dopředu nikdo neví říct jak bude celkový porod probíhat a kolik krve bude při něm! Konečně, pokud vám pohled na krev vadí, ještě vždy máte možnost odejít z porodního sálu ve chvíli, kdy půjde “do tuhého”. Budete tak s partnerkou během bolestí, “otevírání se” a potom hned po samotném porodu, když ji ošetří.

Nedá mi nevzpomenout, že během samotného porodu muž stojí partnerce většinou u hlavy, takže mnoho z něj není vidět. Samozřejmě, pokud byste si nechtěli porod natočit na video či vyfotit novorozeně těsně než spatří světlo světa.

Pozor – platí se!

Nezapomenete, že přítomnost otce u porodu je nemocnicí považována za nadstandardní službu, a proto si ji musíte zaplatit! Na výši poplatku se předem informujte, každé zdravotnické zařízení si ho určuje samo.