Synům kuřaček hrozí neplodnost!

Pozor: Pokud budete kouřit během těhotenství, váš syn může být neplodný!

Skoncovat s kouřením by měla nejen budoucí maminka, ale i otec … To, že kouření není právě ze zvyků, který by měl mladé ženy a nastávající maminky těšit, víme už velmi dlouho. Stejně jsme na naší stránce již psali o tom, že kuřačky trpí v těhotenství častěji bolestmi než ženy, které nekouří a snad všichni dobře víme, že kouřením můžeme ohrozit zdraví plodu a způsobit předčasný porod, dokonce i potrat. To však stále není všechno.

Kdo chce, důvod si najde

Důvodů, proč zahodit cigaretu a nejen nazvat ji poslední, ale skutečně to i dodržet je stále více. Není to tím, že by předtím neexistovaly, ale proto, že skupiny vědců každou chvíli objeví další negativum kouření. Vždyť, když si uvědomíme, že ještě před staletími bylo kouření považováno za stylové a nikoli za nástroj pomalé, ale o to horší sebevraždy, objevů kolem cigaret bylo skutečně nemálo. A většina negativních, samozřejmě.

Důvod rostoucí neplodnosti mužů?

Dvě nejnovější studie podle HealthDay News poskytují důkazy o tom, že kouření může poškodit spermie. Tentokrát to však nemyslí vědci přímo, ale tak, že když těhotná žena kouří, může vážně poškodit spermie budoucího syna. Riziko je až o 40% vyšší, než u syna nekuřačky. Vědci však jednoznačně tvrdí, že pokud chcete otěhotnět a mít zdravé dítě, je důležité, aby se zlozvyku zbavili oba rodiče. Nejen otec nebo nejen matka.

Špatná kombinace: syn dvou kuřáků

Je známo, že muži, kteří kouří, mají také zhoršenou kvalitu spermií a nejednou mají problémy s plodností. I oni mají podle odborníků velký vliv na plodnost své syny. Když k tomu přičteme maminku – aktivní kuřačka, kombinace – pokud se jim syn podaří zplodit – bývá velmi riskantní.

Ničitel zárodečných buněk

Studie odborníků z Univerzitní nemocnice v Kodani se zaměřovala na plody legálně ukončených těhotenství. Zkoumáním zjistili, že v případě plodů pocházejících od rodičů kuřáků je až o 55 procent méně zárodečných buněk, ze kterých následně vznikají vajíčka a spermie. O vlivu na plodnost dívek se však ve zprávě nehovoří, jasné je, že iv tom případě není nejpozitivnější.

Důležité proteiny

Další nová studie, a to studie odborníků z německého Saarland, ukázala, že muži kuřáci mají sníženou koncentraci proteinů P1 a P2, které hrají klíčovou roli při dělení chromozomů. Pokud je přitom nízká koncentrace uvedených bílkovin, muž má nejen méně spermií, ale i více poškozených (spermie, které jsou nositelky poškozené DNA), takže zpravidla je neplodný.

Slovo vědce

Hlavní autor studie Dr. Mohamed E. Hammadeh, šéf laboratoře pro asistovanou reprodukci na oddělení porodnictví a gynekologie saarlandskej univerzity řekl:

“Výsledky této studie naznačují, že kouření má negativní účinek na integritu DNA ve spermiích.” Spolu se svým týmem porovnával spermie 53 těžkých kuřáků (více než 20 cigaretdenně) se spermiemi 63 nekuřáků.

Ze studie

Po třech-čtyřech dnech sexuální abstinence odebrány vzorky spermatu od všech účastníků studie a měřili hodnotu dvou typů bílkovin, které hrají klíčovou roli v rozvoji spermií. Ve skupině kuřáků měla jedna z bílkovin o 14 procent nižší koncentraci, než u nekuřáků. To stačí k tomu, aby u nich vzniklo velké riziko neplodnosti. Navíc, mnohé spermie kuřáků – jejich DNA – byly podle zjištění vědců poškozené kvůli oxidačnímu stresu z kouření.

Alespoň čtvrt roku před

Pokud jde o ženy, nejhůře ovlivnit zdraví svého potomka mohou ty, které kouřili před otěhotněním, ale kouří i během těhotenství. Ženy, které kouří iv “posvátném stavu”, výrazně zvyšují riziko, že jejich syn bude v dospělosti neplodný. Kuřačky by podle odborníků měli skoncovat se svým zlozvykem minimálně tři až šest měsíců před početím, samozřejmě, delší pauza je lepší. Obě zmíněné studie byly zveřejněny 8. září v on-line vydání Human Reproduction.