Stres může zabránit otěhotnění

Britští vědci zjistili, že ženy s nejvyššími hodnotami enzymu alfa-amyláza, který je indikátorem hodnot hormonu adrenalin, mají nižší šance otěhotnět. Ženy s nejvyššími hodnotami stresových hormonů mají nejnižší šanci otěhotnět. Tvrdí to britští vědci z University of Oxford, kteří výsledky své studie publikovali v časopise Fertility and Sterility.

Odborníci na čele s Cecilií Pyper testovali 274 zdravých žen ve věku od 18 do 40 let, kterým měřili ve slinách hodnoty hormonů adrenalin a kortizol. Zjistili, že ženy s nejvyššími hodnotami enzymu alfa-amyláza, který je indikátorem hodnot adrenalinu, měli o 12 procent nižší šanci otěhotnět než ženy s nejnižšími hodnotami tohoto enzymu. V souvislosti s hodnotami kortizolu nezaznamenali vědci žádné rozdíly v procentuální šanci otěhotnět.

“Toto je první studie, která zkoumala souvislost mezi hodnotami stresových hormonů a šancí otěhotnět. Naše výsledky potvrzují hypotézu, že pár, který se snaží počít dítě, by se měl snažit být co nejklidnější,” uvedla Pyper, podle níž mohou ženy snížit hodnoty stresových hormonů například pomocí jógy nebo meditace.