Sport a těhotenství

Obecně platí – pokud není žena v rizikové kategorii a těhotenství probíhá bez problémů, nebrání změny doprovázející těhotenství ve sportovní aktivitě. Záleží samozřejmě i na stupni těhotenství, protože v posledních třech měsíců neustále rostoucí bříško a zvětšující se děloha omezují dýchání, snižují pohyblivost a mění postavení páteře. V důsledku výše uvedených změn se žena pohybuje jinak, s větší námahou a menší intenzitou. Není však pochyb o tom, že pokud zůstane budoucí maminka ve formě, pomůže tělu lépe se připravit na namáhavý maratón při porodu a kolotoči kolem miminka. Rovněž cvičení pomůže lépe se dostat do formy po ukončení šestinedělí. Samozřejmě předtím, než začnete cvičit, poraďte se se svým gynekologem. Existují komplikace, při kterých se cvičení nedoporučuje.
Během těhotenství se musí snížit náročnost cvičení, není nyní čas na zvyšování kondice a na heroické sportovní výkony. Cvičení je spíše jako zábava, je třeba si ho vychutnat. Doporučuje se cvičit třikrát týdně, s jednodenní přestávkou mezi dvěma cvičeními, jedno cvičení může trvat 30-60 minut, podle intenzity. Při intenzivním cvičení, raději méně. Těhotná žena se může cítit více unavená než normálně, přesto, že snížila tempo cvičení. Těhotenství je období, které klade na organismus větší nároky než kdy jindy a hlavně v prvních třech měsících, dokud si tělo nezvykne na změny, se unaví již při minimální námaze.

I cvičení nižší intenzity je v tomto období přínosem.
Pokud žena do těhotenství nikdy necvičila, je i nyní je čas na to, aby začala cvičit. Musí však důsledně zvážit své možnosti a schopnosti. Pokud žena před těhotenstvím necvičila, nevykonávala fyzickou práci a má sedavé zaměstnání, musí se poradit o fyzické aktivitě s ošetřujícím lékařem. Obecně ale platí, že pokud není ve vysoce rizikové kategorii, může začít cvičit na lehké až mírně náročné úrovni, na základě své momentální kondice. Pro začátečníky platí: může se cvičit třikrát v týdnu, s min. jedním dnem odpočinku mezi dvěma cvičeními, jedno cvičení by mělo trvat 15-20 minut a po čase, když si zlepší kondici, může tento čas prodloužit do 45 minut.

Sport a těhotenství

Sport a těhotenství

I těhotná žena s nadváhou může začít s cvičením, ale ne s hubnutím během těhotenství, které byste mohli ohrozit dítě. Těhotenství rozhodně není čas na závratné zvyšování kondice nebo snižování hmotnosti. Cvičí se pro vlastní potěšení a ne na snížení váhy. Těhotná se má stravovat tak, aby nepřibrala více než 9 kg. Během kojení půjde hmotnost rychle dolů. Na náročnější cvičení je příležitost po skončení šestinedělí, resp. kojení.
 
NEJVHODNĚJŠÍ SPORTOVNÍ AKTIVITY PRO TĚHOTNÉ ŽENY
Chůze: Tato u nás stále zanedbaná aktivita se ve světě těší velké popularitě a úctě. Je vhodná zejména tehdy, pokud jste nikdy necvičili a nemáte dobrou kondici. Rychlejší chůze v parku, kolem jezera či v nějakém jiném pěkném prostředí nejen vylepší fyzickou kondici, ale i udělá dobrou náladu. Ideální je, když se do této sportovní aktivity zapojí i partner, vylepšení fyzické kondice se mu před narozením a shonem kolem malého človíčka určitě sejde. Kromě toho, budou to pro vás na dlouhou dobu pravděpodobně poslední procházky ve dvojici. Později můžete “přesedlat” na něco náročnější.

Plavání: Plavání se považuje za nejvhodnější sport v období těhotenství, zejména v posledním trimestru. Plavání procvičuje množství nejrůznějších svalových skupin, voda nadlehčuje tělo a dává alespoň dočasně možnost necítit se hlavně ve třetím trimestru takovou neobratnou. Jediným problémem je hygiena, proto hlavně ve vodě z přírodního zdroje, se zajímejte o čistotu vody. Ale i v bazénu, a to hlavně termálním, se mohou vyskytovat bakterie, které mohou způsobit problémy. Ideální je, pokud je možnost plavat v čistém přírodním jezeře nebo rybníku, resp. v moři. Koupání v moři je z hlediska hygieny nejbezpečnější, vyhýbat se třeba pobytu v něm během velkých vln, které by mohly způsobit silný úder do oblasti bříška nebo mohli zavalit. V těhotenství může být i krátký pobyt bez kyslíku pro miminko nebezpečný. Proto je nutné vyhýbat se potápění!
Low impact aerobic (tzv. nízký aerobic): V posledních letech se iu nás rozšířil “nízký” aerobic na úkor “vysokého” (hi-impact aerobic). Hlavní rozdíl je laicky řečeno – v “low impact aerobicu” je při pohybu vždy jedna noha na zemi (neskáče se, pohyb sestává z kroků). Proto na rozdíl od “high impact” aerobicu méně zatěžuje klouby a šlachy. Pokud nenajdete speciální hodiny pro těhotné ženy, o kterých u nás zatím nevíme, vyhledejte klasické hodiny ve fitness centrech a řiďte se dále uvedenými pokyny nebo si kupte videokazetu pro těhotné ženy, podle níž budete cvičit doma.
Jogging: Když jste již nějakou kondici získali, např.. chůzí, může se pokračovat joggingem. Střídání mírného běhu s chůzí patří již mezi náročnější cvičení, proto si třeba kontrolovat tepovou frekvenci. Dobrým “vodítkem” je fakt, zda je maminka kdykoli během cvičení schopna konverzovat. Běh ale přináší riziko pádu, je třeba dbát na dobrý terén a vhodnou obuv.

SPORTY NEVHODNÉ V TĚHOTENSTVÍ (S VYSOKÝM RIZIKEM PÁDU)
ježdění na koni, vodní lyžování, In line bruslení, surfing, extrémní sporty (skateboarding, paragliding atd.); uvedené sporty se nedoporučují hlavně v posledním trimestru, kdy je pád najnebezpečnejší.Hormón relaxin, který uvolňuje pánevní klouby a kosti a tím je připravuje na blížící se porod, uvolňuje i ostatní šlachy a klouby, a tím se stáváte citlivější na potencionálně pády a vykloubeniny.

POTENCIÁLNĚ NEBEZPEČNÉ CVIČENÍ PRO TĚHOTNOU
posilování, lyžování, tenis, cyklistika, míčové hry;
Pokud cvičíte, třeba mimořádně dbát na správnou životosprávu, dostatek vitamínů, minerálů a tekutin.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *