Spinální analgezie versus epidurál: O co přesně jde?

Jaký je rozdíl mezi epidurální a SpinaliS? V dnešní době se již dá porod přežít i bez bolesti – hlavně prvorodičky, ale už i maminky, které přežily dlouhý a bolestivý porod, uvažují nad metodami ulevujícími od nepříjemných pocitů.

Kromě jiných může jít o epidurální analgezii nebo spinální anestézii. Víte však, co to přesně je, jaký je mezi nimi rozdíl a kdy se může (musí) použít?

Epidurální analgezie

Je jednou z nejmodernějších a nejefektivnějších metod tlumení porodních bolestí. Podává ji anesteziolog. Princip spočívá v podání lokálního anestetika přímo k nervům, které jsou zodpovědné za přenos bolestivých podnětů.

Jak se to dělá?

Výkon spočívá v zavedení tenoučké cívky k nervům v bederní oblasti (do zad). Přes tuto cívku se pak do okolí nervu podávají anestetika (znecitlivující látky). Ty zabraňují dočasně přenosu bolestivých podnětů.

V průběhu minut se bolesti postupně ztrácejí a dostavuje se pocit úlevy. Děložní činnost však není anestetikem ovlivněna. Kontrakce probíhají dále, jen jejich už žena necítí. Zároveň se napojí monitor ke sledování tlaku, pulsu, teploty, kontrakcí a ozev plodu.

Postup

Rodička při zavádění leží na levém boku s koleny přitaženými k bříšku, případně sedí v předklonu s podepřenými nohama. Po zavedení se katétr přilepí se rameno a rodička se na 10 – 15 min. uloží na záda nebo do polosedu. Podává se, když je žena otevřená na 3-4 cm.

Její účinky a výhody

Epidurální analgezie sníží, nebo spíše odstraní reakci těla na bolest, proto se neobjevují účinky rychlého dýchání, mravenčení prstů, mdloby, rodička je schopna snadněji uvolnit svalstvo. Nedochází k vzestupu krevního tlaku, normalizuje se chemické složení krve. Zároveň je snížena zátěž srdce, jakož i požadavky těla na kyslík.

Kdy se její podání nedoporučuje?

Při alergii na lokální anestetika, těžkých infekčních onemocněních, poruchách krevního srážení, nadměrné hmotnosti. Vhodnost se posuzuje anesteziologem a porodníkem.

Nevýhody

Nespokojenost s epidurální analgezií může být způsobena nesprávným načasováním, zda slabším rozšířením anestetika v okolí nervů v nižších částech těla. Někdy je epidurální analgezie méně účinná na jedné straně těla. Zaručit úplnou bezbolestnost porodu však není možné.

Je to bezpečné pro miminko?

Ano, zcela. Množství látky, které projde přes placentu, je minimální. Nebyl zjištěn žádný negativní účinek na dítě a spíše se předpokládá, že epidurál má i v tomto pozitiva.

Spinální anestézie

Také jedna z moderních metod porodní anestezie na principu lokálního působení. Do páteřního kanálu se udělá mezi dvěma bederních obratlů punkce tenkou jehlou a vstříkne se přípravek proti bolesti. Nejčastěji se punkce provádí mezi 3 a 4 břišním obratlem. V této oblasti již přímé mechanické poškození míchy nehrozí, neboť mícha končí ve výšce prvního břišním obratle.

Jak se to dělá?

Rodička při punkci sedí, snaží se udělat “kulatá záda”. Lékař nejdříve prohmatá místo vpichu, pak ho vydezinfikuje a provede punkci. Po ní si rodička lehne. Během pár minut dojde k anestezii dolních končetin a břicha. Je připravena na bezbolestný císařský řez.

Kdy se podává?

Podává se hlavně při císařském řezu. Ne však na celkové Uspání pacientky, ale jen na lokální znecitlivění. Žena tedy vše vnímá, slyší a hned po porodu je v kontaktu s děťátko. Při císařském řezu musí být komplet znecitlivěna dolní část těla, proto analgezie nestačí a podává se anestézie.

Nevýhody

Mezi nežádoucími účinky se udává častá a silná bolest hlavy, nevolnost, občasné zvracení, závratě …

Rozdíly a celkové shrnutí:

Epidurální analgezie podává při přirozeném porodu na tlumení bolesti rozdíly jsou i v místě vpichu nástup účinku (záleží i na množství podání látky) cca 20 – 30 min., někdy až 40 min. může se použít na pooperační tlumení bolesti po císařském řezu

Spinální anestezie podává se nejčastěji při císařském řezu na lokální umrtvení a necitlivost dolije části těla nástup účinku rychlejší cca 10 – 15 min. nežádoucí účinek: silná bolest hlavy

Jak postupovat, když mám zájem?

Prvotní informace vám podají v prenatální poradně, kterou navštěvujete. Poradí i s výběrem, která z metod tišení porodních bolestí je konkrétně pro vás lepší. Pak vás odešlou ke anesteziologa, který vás o všem poučí, vysvětlí metodu anestezie, řekne o výhodách, či vedlejších účincích. Před porodem dostanete tzv. informovaný souhlas, který musíte podepsat.