Spermobanky jsou v kurzu! Stále více žen chce dítě od neznámého otce

S trendem pozdějšího mateřství se do naší společnosti dostal i jiný, dosud neznámý fenomén – tzv. samorodičovství. Některé ženy se prostě rozhodnou, že nemíní sdílet život s jiným mužem, ale po dítěti i tak touží. Řešení tedy hledají v spermobanky.

Podobně i lesbické páry nebo páry, které jsou bezdětné kvůli mužovy neplodnosti. Kvalitních spermií ze spermobanky však jaksi rapidně ubývá a podle portálu telegraph.co.uk nyní překvapivě zásobují celý svět spermobanky z Dánska!

Malé banky nezvládají nápor, top je ta v Dánsku!

Spermobanky dnes zažívají nebývalý nápor, ale hlavně jedna, která je zároveň i největší z evropských spermobanky vůbec, se mimořádně těší. Sídlí na nenápadném místě v Kodani a zájem o jejich sperma je tak velký, že je na denní bázi posílají do zahraničí – do celého světa. I když je Evropa ještě v nelehkém stavu po finanční krizi, dánský obchod se spermatem vzkvétá. Dánští muži se tak stávají otci mnoha dětí v různých končinách světa.

Jsou za tím peníze nebo skutečná touha pomáhat?

Kodaňská spermobanka má přibližně 250 stabilních pravidelných dárců, kteří darují své sperma i třikrát týdně. Samozřejmě, za to dostanou dobře zaplaceno, i když na příklad jeden z nich tvrdí, že peníze nejsou pro něj důležité, ale do spermobanky ho opakovaně vede touha pomáhat druhým. Prý je to tak jako když někdo daruje krev – může udělat lidí skutečně šťastnými.

Velké spermobanky by měly být zárukou

Na to, aby se zájemce stal dárcem spermií, musí v spolehlivých spermobanky podstoupit několik testů. V průměru to vychází tak, že jen jeden z každých dvacet mužů se může stát dárcem spermií. Není důležité jen to, zda muž má kvalitní spermie, ale musí také podstoupit řadu screeningových testů na geneticky přenosné nemoci, pohlavně přenosné infekce a také je posuzován podle rodinné anamnézy. Samozřejmě, dobrých a kvalitních dárců banka oceňuje a snaží si je připoutat na co nejdelší možnou dobu.

Desítky až stovky dětí, o kterých jejich otec neví

Výběrem spermií ze spermobanky je dána velká šance bezdětným párům na to, aby přežili zdravý a spokojený rodinný život. V každé zemi však spermobanky fungují jinak a mají vlastní pravidla – například, pokud jde o počet rodin, které může dárce v dané zemi vytvořit. Při vývozu spermií do zahraničí však tyto limity neplatí. Tedy pokud dárce v domácí zemi má limit vytvořit 10 rodin, dalších sto dětí může mít v zahraničí, pokud se jeho sperma vyvezou.

Nákup spermií přes net

Velkým negativem tohoto trendu je zneužívání situace – tak jako při každém novém faktoru, i tu ti “šikovní”, přišli s nápadem, jak si vydělat. Prodej mužských spermií přes internet je možno sice rychlý způsob jak je získat, ale odborníci upozorňují na to, že často jde o podvody, zdroj spermií je neověřený, stejně jako jejich kvalita a podobně. Služby dárců a spermobanky nevyhledávají jen ženy, které se rozhodnou žít samy se svým dítětem, ale i lesbické páry a páry, které nemohou počít dítě kvůli mužovým problémům s neplodností.

Pozor na podvodníky

Na některých fórech se takovýmto způsobem prodávají muži, kteří si chtějí užít – do inzerátu dávají jako vlastní specialitku, která má být oceňována, že spermie sami doručí až na místo oplodnění, tedy do postele budoucí maminky. Užijí si, a navíc za to dostanou peníze. To, že mají někde dítě, je netrápí, nakonec součástí aktu je podpis dohody o tom, že plnou odpovědnost za to, co se ze spermie později stane, přebírá matka. Tak vlastně oficiálně dítě nemá dva rodiče, ale jen jednoho. To samozřejmě platí i při výběru spermie ze spermobanky, avšak o právní záležitosti se kvalifikovaně postará samotná spermobanka, jejíž je známá i charakteristika otce, anamnéza jeho rodiny a podobně.