Spermie mohou vyvolat neplánovanou ovulaci!

Pokud se o děťátko snažíte, tak větší dávka sexu vám může být nápomocná. Pokud se však spoléháte na antikoncepční metodu plodných a neplodných dní, tak pozor! Neplánovanou ovulaci vám zřejmě mohou vyvolat i samotné spermie.

Vědci objevili v mužském ejakulátu protein, který dává pokyn ženskému mozku. Ten pak spouští produkci hormonů, které mají za následek uvolnění vajíčka. Vedoucí výzkumu Gregg Adams z univerzity v Saskatchewanu uvedl, že tento protein našli u několika savců, což je jasným důkazem, že hraje důležitou roli iv naší plodnosti. Vysvětluje to několik “záhad” okolo početí. Vždyť určitě znáte příběhy žen, které si byly jisté, že mají neplodné období a najednou bum – jsou těhotné! Tyto poznatky však zároveň mohou pomoci párům, které se o miminko pokoušejí a zatím se jim nedaří. Podle odborníků z toho totiž plyne i to, že pokud budou mít tyto páry více sexu, mohou být plodnější!

Metoda plodných a neplodných dnů?

Mnohé ženy, které nemohou, nebo nechtějí užívat hormonální antikoncepci, používají jako ochranu před otěhotněním metodu plodných a neplodných dnů. Plodnost si umíme zjistit buď bazální teplotou, nebo na základě poševního hlenu. Nemusíte se nijak zvlášť soustředit, příroda to zařídila docela dobře.

Měření bazální teploty:

Během cyklu stoupá a klesá bazální teplota o několik desetin stupně Celsia. Když bychom to popsali ve zkratce, tak před ovulací teplota stagnuje a tudíž je přibližně stejná, po ovulaci výrazně stoupne a pak před menstruací zase výrazně klesne zpět. Pokud však dojde k oplodnění, tak naopak, teplota ještě více stoupne. Možná to zní složitě, ale není. Důležité je si teplotu měřit stejným teploměrem, hned ráno v klidné poloze, a pokud je to možné, i přibližně v téže hodině. Měří se buď v pochvě nebo v konečníku. Naměřenou teplotu si důkladně zapisujte, můžete i přímo do grafu – některé jsou přístupné i na internetu. A najednou pěkně uvidíte, zda a kdy ovulujete. Tato metoda je využívána i jako přírodní antikoncepce.

Poševní hlen:

Tento se také během cyklu mění. V neplodné fázi je hustý a mírně zakalený, ale během ovulace je řidší a čiřejší, někteří ho přirovnávají k vaječnému bílku. Na přesnější zjištění existují ještě i ovulační testery, které zakoupíte v lékárně. Ale tato metoda určitě nepatří k těm spolehlivým a tyto nejnovější poznatky vědců to jen dokazují. Pokud ejakulát obsahuje protein, který spustí ovulaci nečekaně, tak vám ji ani bazální teplota, ani poševní hlen a ani žádný tester dopředu neukážou. Tak tedy pozor na to!