Snažíte se intenzivně o dítě? 5 tipů jak se opět milovat s radostí

Ať milování není povinností! Ve snaze otěhotnět a zejména tehdy, pokud nám biologické hodiny už odbíjejí věk, kdy je doporučeno těhotenství, se často změní intimní život páru na výrobnu dětí. Neúspěšné pokusy tak potom frustrují obou partnerů o to víc.

Určitě jste se i vy setkali s případy typu: “Přestali jsme se snažit a najednou se nám to podařilo …” Co je na nich pravdy, může to skutečně takhle fungovat? Jak se snažit otěhotnět a zároveň si nepokazit radost ze sexuálního života?

Háklivé momenty

Pravidelný a plnohodnotný sexuální život je velmi důležitou součástí kvalitního partnerského vztahu. Všeho moc však škodí a také z toho nejkrásnějšího intimního života se může vytratit kouzlo, pokud se do toho nutíme – respektive nutíme partnera a jde nám jen o jedno, abychom konečně otěhotněly.

Touha po dítěti nemusí honit jen ženy k tomu, aby milostný život přestal být tím, čím má. I muže vědí potrápit biologické hodiny a chtějí si nejednou na poslední chvíli dokázat, že umí zplodit dítě. Nejhorší je, když tento šílenství drží pouze jednoho z partnerů. Druhému může být takové přehánění nepříjemné a může to trvale poškodit celý partnerský vztah.

Jak se tedy postarat o to, aby váš vztah neutrpěl a abyste zároveň nepromarnili možnost zplodit dítě? Zde je několik základních tipů:

1. Nejde to? Tak polevte!

Pokud se několik měsíců úporně snažíte o miminko a stále nic, přestaňte se snažit a začněte si vzájemné fyzické splynutí opět užívat. Netlačte na pilu, nepište si do kalendáře, kdy se stoprocentně musíte věnovat sexu, i kdyby traktory padaly. Mnoho odborníků – gynekologů a porodníků, stejně jako i maminek by vědělo mluvit o tom, co všechno dokáže stres a psychika. Neplodnost může skutečně být “jen v hlavě” a pokud budeme pobízet a za každou cenu se snažit, výsledkem může být opak.

2. Sex nejen přes plodné dny

Jistě, je dobré sledovat plodné dny a ovulaci a podle toho se při snaze o dítě řídit, ale opět platí – nepřehánějte to. Pokud v momentě, kdy začínají plodné dny a během jejich trvání, se stále snažíte o dítě, může to mít příchuť povinnosti. Ještě horší je, když svůj sexuální život naplno přizpůsobíte tímto dnem a během ostatních se vzájemného fyzickému kontaktu nevěnujete. Dříve či později takový vztah fungovat přestane, to si můžete být jisti. A nejhorší, co může být je zplodit dítě do nefungujícího vztahu.

“My s partnerem jsme se snažili o dítě prakticky půl roku, vždy během ovulace. Kupovala jsem si ovulační testy a když vyšli pozitivně hned jsme se na to vrhli. Přiznám se, ani jednoho nás to už nebavilo, ale tak moc jsem toužila po dítěti, že jsem byla tou touhou zcela zaslepená. Samozřejmě, partner mi to i vyčítal a nejednou jsem slyšela, že mi jde jen o dítě a na něm mi nezáleží. Pochopila jsem to až později. On chtěl sex i mimo mých plodných dnů, ale to jsem odmítala, považovala jsem to za zbytečné – vždyť nač se obtěžovat, když i tak z toho nic nebude. Navíc mi to jen připomínalo, že máme problémy s plodností …, “přiznává 34letá Barbora. Po půlroční snaze se partneři tak odcizili, že se rozešli – na podnět jejího partnera.

Není pochyb o tom, že právě půlrok “snažení” měl na tuto událost velký vliv. Důležité je také uvědomit si, že ovulaci nemusíte mít právě v třináctý až šestnáctý den cyklu, jak se předpokládá. Je mnoho žen, které otěhotněly iv pátý, zda osmý den cyklu – od začátku menstruace. Navíc během neplodných dnů si můžete vychutnat sex bez tlaku a věnovat ho jen a jen vašemu partnerskému štěstí a spokojenosti.

3. Dopřejte si více intimity

Pokud máte pocit, že se od sebe vzdalujete a nedokážete si už jeden druhého vychutnat bez tlaku, či dokonce o to ani nemáte zájem, pokuste se do vašeho vztahu vrátit trochu romantiky a intimity. Vyberte se na společnou dovolenou nebo prodloužený víkend, procházejte se, jděte spolu vždy jednou za čas do kina, na večeři, na drink. Nedovolte, aby začal váš vztah po této stránce slábnout a otupovat se. Emocionální intimitu je třeba živit, jinak vztah jako takový přestane mít svůj význam.

4. Mluvte o problémech s plodností

Pokud delší dobu nemůžete zplodit dítě, povídejte si o tom. Vyměňte si pocity, abyste věděli jak to vnímá váš partner – jestli je to velký problém, nebo to za až takový problém nepovažuje a je s vámi šťastný i tak. Důležité je, aby snahou o dítě – jak jsme již zmiňovali – netrpěl váš sexuální vztah. Nakonec, poklesem vášně netrpí jen vztahy, které se snaží o děti. Každý vztah se mění a je na vás, abyste se postarali o to, aby se neměnil k horšímu.

5. Vyhledejte odborníka

Lepší než stresovat se donekonečna, je vyhledat odborníka. Pokud se vám nedaří zplodit potomka více než půl roku, uvolněte se a navštivte profesionálů na plodnost. Vyhodnotí zdravotní stav a plodnost obou z vás a bude-li třeba navrhne řešení.