Šílené? Nejdivnější těhotenské chutě!

Těhotenství je v mnoha ohledech velmi zvláštní období. Naše tělo i psychika procházejí řadou změn a některé jsou vskutku divoké. Tak například je běžné, že těhulkám chutnají různé podivné věci, které by jinak v životě do úst nevložili.

Pica

Touha a pojídání jinak nejedlých věcí, jako je například hlína, omítka, led, prací prášek a podobně, se označuje pojmem pica (z latiny straka, tedy pták, který sní téměř vše). A právě v těhotenství je pica velmi častým jevem. Podle vědců a lékařů je příčinou tohoto “onemocnění” pravděpodobně nějaká chybějící složka v organismu, třeba nedostatek železa či jiných prvků. Kromě toho zde však svou roli hrají často i psychologické či další faktory.

Co chutná těhulkám?

V těhotenství prochází ženský organismus bouřlivými změnami, které mimo jiné způsobují i změny chutí. Některé věci nám chutnat najednou přestanou a po některých začneme neskutečně toužit, přestože jsme je předtím nemohli ani cítit. Mnoho budoucích maminek však přiznává, že jim během devíti měsíců zachutnaly i skutečně netradiční “pochoutky”.

Zdenka (36) říká: “Když jsem čekala svou první dceru, nemohla jsem odolat francovky a všemu s mentolovou příchutí. Musela jsem mít doma iv práci zásoby lahviček francovky, ze které jsem si nalévala vždy trošku na kostku cukru. Bylo to nezvládnutelné. Milovala jsem chuť mentolové zubní pasty, mentolových bonbónů i žvýkaček. Naštěstí, dcerka byla úplně v pořádku. ”

Seznam takových podivných “jídel” zahrnuje věci jako kameny, toaletní papír, kousky textilu, čistící prostředky, tuhé mýdlo, dřevo či kov.

Doktorka a sociální pracovnice Jordana Mansbacher, která se zabývá i zkoumáním fenoménu pica pro server abcnews.com řekla: “Těhotné ženy zvyknou trpět anémií (nedostatkem železa), protože všechny živiny jdou přímo k dítěti. A velmi často se u nich objevuje nepřekonatelná touha, například po ledě, který je bohatý na zinek, zda půdu, která zase obsahuje důležité železo. ”

Hlína obsahuje i další cenné složky jako hořčík či vápník a i proto je možné, že se stává pochoutkou pro mnohé těhotné ženy. Existují i názory, že pojídání hlíny pomáhá některým těhulkám překonat těhotenské nevolnosti.

V Keni je údajně zcela běžné, že budoucí maminky konzumují hlínu, aby si zajistili potřebné živiny pro sebe i miminko. U nás tento fenomén není zřejmě až tak výrazný, ačkoli je obtížné stanovit přesná čísla žen trpící poruchou pica, jelikož ani zdaleka ne každá se k tomu přizná.

Nebezpečné?

Je zřejmé, že pojídání různých nejedlých věcí v těhotenství (ale ani za běžných okolností), není normální a může to uškodit ženě i její děťátku. Obzvlášť to platí v případě, pokud budoucí maminka neovládne touhu po konzumaci čisticích prostředků nebo jiných chemikálií. Může dojít k otravě, předčasnému porodu, potratu či poškození děťátka.

Proto by se těhotné ženy, které trpí poruchou pica, měli o tomto poradit se svým lékařem. Existuje několik způsobů léčby, někdy i za pomoci psychologa, důležité však je hovořit o svém problému a nenechat si to pro sebe.

Jeden kuriózní příběh na závěr

Na naší stránce jsme před časem psali o těhotné Emmě Venessovej z Birminghamu, která se netajila tím, že nezvládla svou touhu po konzumaci leštidla na nábytek. Jednou při leštění nábytku jejím leštidlo neskutečně zavonělo a ona na něj dostala neskutečnou chuť. Cucala ho z prachovky nebo si ho nastříkala na prsty a ty pak olizovala. Nezastavil ji ani lékař, ani její okolí. Touha po chuti leštidla byla prostě silnější než ona sama, přestože si uvědomovala rizika.

Netřeba říkat, že takové extrémy jsou opravdu nebezpečné a nezvládnuté chutě se mohou skončit v těhotenství velmi špatně. Proto by těhulky neměli brát případné symptomy pica na lehkou váhu, ale mluvit o nich s lékařem.