Sexuální touha těhulek – jako na houpačce

Ženská sexualita v období těhotenství je velmi citlivá věc. Každá budoucí maminka je jiná a tak se odlišuje i sexuální touha těhulek.

Zatímco některé jsou během těhotenství náruživější, jiné naopak nemají na sex ani pomyšlení.

Určité podobné rysy tu ale jsou …

Na začátku nemáme chuť

Během prvního trimestru bývá chuť na milování často snížena. Nejedna budoucí maminka prožívá nepříjemné nevolnosti, přidružují se i pocity vyčerpanosti a únavy, a tak na sex nezbývá chuti ani energie.

Druhý trimestr – příval vášně

Ve druhém trimestru, tedy po skončení třetího měsíce těhotenství, to už bývá lepší. Nevolnosti pozvolna pominou a ženy si začínají naplno užívat těhotenství. Bříško ještě není tak objemné, takže nepřekáží při milování. Mnohým těhulkám také narostou prsa, což je pro nejednu vítaným jevem a cítí se tak více sexy.

Jednoduše, v druhém trimestru si hodně budoucích maminek vychutnává milování naplno. Nemusí se obávat případného nechtěného těhotenství, takže odpadají i starosti s antikoncepcí a žena je více uvolněná.

Samozřejmě, není těhulka jako těhulka. Některé budoucí maminky se nedokážou na milostnou notu naladit ani ve druhém trimestru.

Třetí trimestr – jako velryba …

Poslední měsíce těhotenství se mnohé budoucí maminky cítí asi jako velryba. Omezený pohyb, velké bříško, bolesti zad a únava opět dělají své a milostný život v tomto období zpravidla velmi nekvete.

Přidává se nejednou také strach o případné spuštění předčasného porodu sexem. V tomto období však nejen ženy ale často i jejich partneři mají obavy z milování. Bojí se, aby neublížili miminku nebo ženě.

Když jeden chce a druhý ne

Je přirozené, že během těhotenství jsou sexuální choutky žen rozdílné. Vždyť naše tělo je tehdy pod palbou hormonů, prožíváme různé pocity a nálady. Tomu odpovídá i naše sexuální touha.

Pokud žena v určité fázi těhotenství nepociťuje chuť na milování, měl by to i budoucí tatínek respektovat a na svou partnerku netlačit. Tím by jen zvyšoval napětí.

Avšak co v případě, pokud nastávající maminka během celého těhotenství odmítá jakékoliv milostné aktivity a její partner tím trpí? Pokud nejsou žádné zdravotní důvody, které by bránily ženě v sexuální aktivitě během těhotenství, je třeba hledat příčinu zejména v psychice.

Budoucí rodiče by se tedy měli otevřeně promluvit o tom, proč se žena na milování necítí.

Možná je to jen strach, že by to ublížilo miminku, nebo se stydí za své těhotenstvím změněné tělo, případně ji trápí velká únava nebo nějaké zdravotní problémy.

Důvody mohou být rozmanité, ale partneři by se měli vědět o tomto popovídat a společně hledat vhodné východisko.

Co tedy s tím?

Díky upřímnému rozhovoru pravděpodobně dokážete najít překážky ve vašem milostném životě. V případě, že se například jen stydíte za své “nové” tělo, možná vás ujištění vašeho partnera o tom, že jste pro něj stále velmi přitažlivá, zbaví nepříjemných pocitů. Pokud se bojíte, že by milování ublížilo vašemu miminku v bříšku, můžete se pro jistotu ještě ujistit o bezpečnosti sexu v těhotenství na poradně u vašeho lékaře.

Jsou však případy, kdy budoucí maminka prostě sama neví, proč se nedokáže naladit na milování během celých devíti měsíců těhotenství. Pro páry, kterých se týká tato poslední možnost, by mohlo být alespoň vhodnou kompenzací dopřát si dostatek něžných doteků, společných romantických chvil, avšak bez sexuálního dráždění. Tedy, jen si vychutnávat vzájemnou blízkost milovaného člověka. A kdoví, možná se i díky takovéto “nesexuálních” chvilce ocitnete v té správné milostné náladě. Občas totiž ženy podvědomě “unikají”, pokud mají pocit, že na ně partneři příliš tlačí.

Každá žena je jiná

Každé těhotenství a každá žena je jiná. Proto ani nelze vyvodit univerzální závěr ohledně sexuální touhy během těhotenství, který by platil pro všechny ženy stejně. Je přirozené, že v těhotenství dojde v sexuální oblasti ke změnám, ale partneři se jim obvykle dokážou přizpůsobit. Pokud by však odmítání ze strany partnerky bylo pro muže příliš dlouhodobé a “zatěžující” a pár nedokáže tuto situaci řešit sám, pak se možná obrátit i na odborníky a konzultovat problém se sexuologem nebo psychologem.