Sex v těhotenství: Je nebo není rizikem?

U mnoha žen se to probouzí zejména během druhého trimestru. Jejich tělo si zvykne na novou situaci, v níž se nachází, hormony se začínají probouzet a najednou se vrací i chuť na sex, která bývá někdy v prvních měsících zcela pohřbena. Naštěstí jsme se již zbavili předsudků z dávné minulosti a dobře víme, že miminku tím nemůžeme ublížit.

Lékařské doporučení nadevše

V milostném životě vždy platí jedno základní pravidlo – je stále jen na dvou partnerech a nikdo jiný se nemá starat do toho, co jim vyhovuje a na čem se tedy vzájemně dohodnou. Jenže během těhotenství se musí na příštích devět měsíců zažívaná rutina změnit. Tentokrát vám do toho začnou vyprávět hned dva lidé. Malý človíček ve vás, který si nadiktuje pravidla podle aktuální pohody, která se následně přenese i na vás a pak je tu váš gynekolog.

I když se možná cítíte jinak, jak vám to předestřel váš lékař, jednoznačně byste se měli řídit jeho pokyny. Nyní není přece ten správný čas na to, abyste něco riskovali a pak si vyčítali, že ten dotyčný měl přece jen pravdu a vy jste neměli takto ublížit vašemu potomkovi. Lékař určitě nebude podceňovat situaci a řekne vám váš reálný zdravotní stav a pokud existuje nějaké nebezpečí, určitě vás s tím seznámí a nebude to brát na lehkou váhu.

Pozor na infekce

Mnohem více musíte být obezřetnější i co se týče přenosu různých infekčních onemocnění. Mnoho žen je v těhotenství náchylnějších na tyto komplikace, protože je jejich imunita oslabena a také se mění jejich přirozené prostředí. Partneři by měli proto zvláště dbát na hygienu a nevystavovat dítě zbytečným rizikům.

Léčba by byla totiž podstatně komplikovanější a infekce by mohla uškodit i plodu. Pokud jste byli i před těhotenstvím náchylnější na tato onemocnění, měli byste prozatím během styku vždy používat kondom, který vás ochrání před jejich přenosem. Ohleduplný musí být i partner a během těchto měsíců by měl dbát zejména na váš komfort a bezpečí.

Kdy se sex nedoporučuje

Určitě by se v úvahu měly brát zejména vaše potřeby. A tedy pokud se necítíte dobře, přesuňte milování na jiný den, kdy bude nálada uvolněnější. No obzvláště velký důraz třeba dávat na zdravotní komplikace. Ty nastávají při rizikovém těhotenství, kdy je sexuální akt pro plod velmi nebezpečný.

Abstinovat musíte i kvůli krvácení, které je v kterémkoliv trimestru nebezpečným signálem.

Rizikové je i otevírání děložního čípku, bolesti v podbřišku a příznaky vedoucí k předčasnému porodu. Velmi opatrné by měly být ženy, které již vícekrát potratily a mívají tedy komplikované těhotenství. V tomto případě se často doporučuje úplná sexuální abstinence. Toto pravidlo často platí i při umělém oplodnění.

Bez experimentování s potřebnou dávkou jemnosti

Několik informací byste měli vědět ještě přímo o výměně něžností mezi vámi. Tento čas určitě není vhodným na to, abyste začali experimentovat. Když vás totiž něco nepříjemně překvapí, znamená to šok i pro dítě. Neměli byste také používat žádné sexuální hračky, které vám mohou ublížit nebo zanést nějakou infekci. Milovat byste se měli něžně a neměli byste dělat divoké pohyby, které nejsou příjemné pro plod a zejména v prvním trimestru mohou být nebezpečné.

Partnerovo vniknutí není žádným problémem, protože děťátko je dobře chráněno a nemůže mu nijak ublížit. Zkoušejte polohy, při kterých nebudete vytvářet velké úsilí. V prvních měsících klasickou misionářskou miminku nijak neublížíte, partner musí dbát jedině na to, aby vás nepřilehl celou vahou a netlačil vám tak na bříško.

Ideální jsou polohy ze zadu, vy sedíc na partnerovi a oba ležíc na boku, přičemž vy budete před partnerem. Dávejte pozor na citlivá prsa, které mohou být v těchto měsících na dotek velmi bolestivé. Frekvence sexuálních styků není také nijak omezující, opět platí to, že co vyhovuje konkrétnímu páru a zvláště pokud nemáte žádné upozornění od lékaře, tak to je pak určitě v pořádku.