Sex si můžete užívat i během těhotenství!

Můžeme se během těhotenství milovat? Ptají se mnohé ženy, které pod srdcem nosí miminko – ale i budoucí tatínky tato otázka často trápí) Odpověď zní, že pokud není těhotenství rizikové, sex má zelenou a není důvod si ho odříkat.

Nejčastěji obavy

Některé ženy ale i muži mají ze sexu v těhotenství strach. Bojí se, aby pohlavní styk miminku neublížil. To je však v maminčině bříšku dostatečně chráněny a sexem ani orgasmem mu ublížit nemůžete. Není tedy důvod na strach. Pokud si nejste jistá, zda je milování ve vašem případě vhodné, můžete se také poradit se svým gynekologem, který zná průběh vašeho těhotenství. Zpravidla však, pokud je nějaký důvod na sexuální zdrženlivost během těhotenství, lékař vám to řekne sám.

Abyste se neodcizili

Mnoho párů se během těhotenství odcizí. Navzdory ujištěním, že není důvod se sexuálního života vzdávat, se v nejednom páru během devíti měsíců dodržuje celibát. Ať už jde o rozhodnutí ze strany muže nebo ženy, pro toho druhého to je vždy trápením. Žena může mít pocit, že je pro muže nedostatečně přitažlivá jako těhulka. Hrozí i to, že žena začne podezřívat muže z nevěry a to bývá nejednou začátkem krize. Pokud muže odmítá žena, je to pro něj také těžké. V případě, že neexistují žádné objektivní důvody na sexuální zdrženlivost, muže odmítání ženy zahání do kouta. Může se cítit na druhé koleji ještě dřív, než miminko vůbec přijde na svět. Milování i během těhotenství vztah utužuje a pomáhá partnerům udržovat plamínek vášně. Snažte se proto zbavit zábran, ať už vy nebo váš partner, a vychutnávejte si vzájemné intimní chvilky i s rostoucím bříškem.

Dokdy je “to” vlastně dovoleno?

Pokud se ptáte, dokdy je vlastně sex v těhotenství “dovolen”, vězte, že omezení v tomto směru neexistují. Milovat se tedy klidně můžete i den před termínem porodu. Nicméně opět třeba zdůraznit, že toto platí při zdravém a bezproblémovém těhotenství. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že pravidelný sex v těhotenství přispívá ke snadnějšímu porodu. Zda to skutečně platí, těžko říct, ale za pokus přece nic nedáte.

V některých případech bývá sex dokonce spouštěčem porodní činnosti. To může být dobrá zpráva pro těhulky, jejichž miminku se na svět příliš nechce. Co takhle vyzkoušet, zda tato příjemná metoda nezabere?

Co dělat, když se milovat nemůžete?

Jsou však i situace, kdy je sex pro budoucí rodiče tabu. Různé zdravotní komplikace jednoduše brání tomu, aby se partneři mohli v těhotenství milovat bez zábran. Často jde například o hrozící potrat či předčasný porod. V takových případech může být velmi obtížné vydržet několik měsíců (nejednou i celých devět) bez pohlavního styku. Aby se však partneři neodcizili, neměly by se stranit vzájemných něžností. Příjemná masáž, doteky, společné procházky ruku v ruce, příjemná večeře a podobné romantické aktivity vztahu prospějí a přiblíží vás k sobě. O to krásnější a cennější pro vás bude obnovení milostného života po porodu. Nevyplatí riskovat, i když sexuální touha dokáže být velmi silná. Pokud vám však lékař sex nedoporučil, raději se jeho rady držte. Komplikace, které by po nezvládnuté chvilce mohly nastat, by vám za těch pár minut rozkoše jistě nestáli.