Sex po porodu? Hotová katastrofa i pro muže!

Porod je nejen pro ženu velkou věcí, ale také pro samotný pár. Nemyslíme však jen na to, že se jim narodí společný potomek a stým souvisejí mnohé změny v soužití. Problémem může být i samotný sex. A to nejen pro ženy.

Nejen ženský problém

Každá žena se po porodu zotaví, některé to však trvá déle, jiné kratší. Jsou ženy, které mohou bez problému sexovat prakticky hned po šestinedělí, jiné cítí bolesti a problémy ještě několik měsíců, výjimečně dokonce více než rok. Záleží také na tom, jaký jste měli porod a jaké zranění jste při něm utrpěli. Sexuální život po porodu nemusí být však problémem jen pro ženu.

Muž odmítá sex

Představte si, že porodíte, zotavíte se a chcete přirozeně pokračovat v milostném životě se svým partnerem, ten se však nemá k činu. 27-letá Kristína si užila své. Lékař jí po kontrole po šestinedělí řekl, že vše je zahojené a může znovu začít sexuálně žít, ale:

Můj manžel se mi vždycky omlouval. Nejprve jsem to připisovala únavě z péče o dítě, i když se velmi nezapojoval, ale jisté je, že ani on hodně toho nenaspal. Vždy, když navrhnu, abychom se milovali mě odmítá. Přitom je pečlivým tatínkem. Zdá se mi, že prostě se přehoupl do jiné role, protože už teď nejsem pro něj sexuální objekt, ale stala jsem se maminkou – a on otcem. Je to zvláštní a dost bolestivé pro mě, protože jsme vždy měli skvělý sexuální život. ”

Šokováni povinnostmi?

Kristýna se s tím nevěděla sžít a obrátila se na pomoc na sexuoložku. Ta jí poradila, aby zatím nepanikařila, uklidnila se a snažila se rozdýchat to, podobně jako porodní bolesti. Mnoho rodičů – a i otců může být v první fázi po porodu šokovaných novými povinnostmi a také tím, že jejich partnerka porodila. I když toho o porodu věděli dost, nebo alespoň si to mysleli, přece jen, když rodí jejich sexuální partnerka, je to něco jiného.

Nebezpečná přítomnost při porodu

U některých mužů tuto újmu způsobí přítomnost při porodu. Pro nejednoho je to sice možná krásný zážitek, ale může způsobit dlouhodobou trauma. Z tohoto důvodu porodníci doporučují partnerům, aby při porodu stály za hlavou rodičky. Co si budeme namlouvat, pravdou je, že mnoho mužů jen těžko snáší pohled na krev a porod se bez ní neobejde. Není málo případů, kdy musí na sále křísit partnera, a to nikoho z personálu snažícího se o rychlý porod bez komplikací nepotěší a už vůbec ne samotnou rodičku. I z tohoto důvodu lékaři nemají rádi přítomnost partnerů při porodu, ačkoli je to moderní vymoženost.

Nač tam je ?!

Muž v roli diváka při porodu se navíc může cítit bezmocný. Je tam na to, aby podpořil partnerku, ale prakticky nemůže nic, maximálně ji držet za ruku. Mnohé ženy se shodují v názoru, že partner by měl být spíše podporou před porodem a po něm, ale na samotném porodu by raději přítomen neměl být.

Nakonec tam toho hodně nezmůže a může se cítit špatně, což v konečném důsledku může uškodit vztahu, a nejen sexuálnímu. Dalším častým problémem je fakt, že je pro muže velmi těžké pochopit kapacitu těla tak rychle se zotavit. Myslí si, že to tam musí stále vypadat hrozně a vyvolat strašné pocity ženě, což samozřejmě, nechtějí.!

Jak si pomoci?

Nejeden muž se po porodu vrhne do otcovských povinností a z partnera se stane otec. Jeho partnerka je matkou, takže libido ušlo. Co tedy dělat, pokud se váš partner dostane do podobného otcovského sexuálního křeče? Nejdříve se pokuste zjistit, jaké jsou jeho přesné důvody odmítání sexu. Zda je to strach, že vám ublíží nebo prostě v návalu otcovství ztratil chuť na sex a potřebuje čas.

I když máte mnoho povinností a o spánku se vám může jen snít, pokud by bylo kdy, snažte se co nejdříve dát do pořádku i vizuálně, abyste na něj nepůsobily odpuzující. Pomoci vám může i hra na svádění. Samozřejmě, v první řadě se postarejte o tom, aby vám děťátko na hodinku – dvě pohlídal někdo blízký. V případě, že se vám nedaří obnovit sexuální život ani po roce, měli byste navštívit odborného poradce – sexuologa. Bohužel, mnohé partnerství krachují právě na tom, že po porodu se jejich život naprosto změnil a neumí si pomoci.