Sex může být po porodu ještě lepší: Co všechno se tam dole změní?

Jaké to bude v posteli po porodu?

Otázkou, která rezonuje v hlavách mnoha budoucích maminek (obzvláště prvorodiček) je, jak porod změní intimní ženské partie. Je jasné, že porodem miminka se určité věci změní. Víte, co můžete čekat?

Budu širší?

Pochva je extrémně elastický orgán. Dokáže se přizpůsobit hlavičce miminka při porodu a následně se vrátit do (téměř) původní podoby. Nebude však již zcela jako předtím. Některé ženy se bojí, že budou roztažené a široké a že to bude mít neblahý vliv na sexuální život.

Přestože se pochva porodem trošku roztáhne, obvykle to nijak extra neovlivní pocity při prožívání sexu. V některých případech ale dojde k nadměrnému rozšíření a pochva zůstane jakoby volnější, což má za následek i neuspokojivé pocity při milování.

Toto se ale dá řešit vaginální plastikou, kdy se pochva zúží. Zákrok obvykle nebývá nijak náročný a komplikovaný a řeší se ambulantně. I špatné zašití po nástřihu nebo natržení hráze se dá vyřešit pomocí vaginální plastiky. Pokud se po porodu trápíte s pocitem volné pochvy a ovlivňuje to negativně i váš sexuální život, určitě se o tom promluvte s lékařem.

Je zbytečné takto trpět, když se to dá napravit pomocí jednoduchého zákroku. Prevencí se dá také co-to ovlivnit a proto se doporučují ženám praktikovat takzvané Kegelovy cviky před porodem i po něm.

Bude to navždy bolet?

Některé ženy po porodu mají co dělat s tím, aby opět nabrali odvahu pustit se do sexuálního života. Přece jen, natržení nebo nastřižení hráze bývá častou záležitostí a už jen představa, že se tato bolavá místa budou opět “používat”, může být hrozivá.

Ve většině případů se však opravdu po šestinedělí bolavé poranění jako tak zhojí a opatrně možná začít i s pohlavním životem. Ne všechno však bývá tak jednoduché a je mnoho žen, které kvůli bolestivosti a citlivosti nedokážou začít se sexem tak brzy.

Bolest při milování po porodu bývá ale často způsobena ani ne tak bolestivostí poporodních poranění jako nedostatečným zvlhčením pochvy. To se týká zejména kojících maminek. Hormony, které tělo produkuje při kojení, mají za následek nedostatek “lubrikace”, čili suchost sliznic, včetně poševní sliznice.

Tak může být sexuální styk opravdu nepříjemný a bolestivý. Netřeba se ale zcela vzdávat. Velmi dobře vám může pomoci lubrikační gel, který chybějící vlhkost nahradí. Obvykle se situace s nedostatečným zvlhčením upraví po pár týdnech, případně pár měsících. Pokud by se situace nelepšila, určitě je dobré zmínit to lékaři, aby se vyloučily i jiné příčiny.

Bolí i prsa

Ženy, které kojí, mívají zpočátku také problémy s citlivostí prsů. Prsa bolí, jsou citlivé na dotek, nalité a nejednou se k tomu přidruží i bolavé bradavky. A to je další důvod, proč mnoho žen po porodu dlouho odmítá sex. Opět však platí, že i toto se časem dá do pořádku, prsa nebudou stále takové citlivé a situace se ustálí.

Chápavý partner

V těchto poporodních časech je opravdu důležité, aby byl partner chápavý a tolerantní. Neměl by nutit ženu do sexu, dokud se ona sama na to necítí. Je však také třeba, aby partneři hodně komunikovali, aby se žena svěřila se svými pocity a strachem z bolesti nebo s jinými obavami a aby oba hledali vhodná řešení.