Screeningové vyšetření novorozence

Screeningové vyšetření novorozence

Součástí preventivních opatření v pediatrii je zjištění skrytých chorob a poruch u novorozence, které se jmenuje screeningové vyšetření novorozence. Jsou to vyšetření jednoduché, velmi přesné a finančně nenáročné, dostupné pro všechny děti na Slovensku. Umožňují včas odhalit onemocnění, následně ho léčit a tím zlepšují kvalitu života děťátka. U dětí narozených na Slovensku se celoplošně provádí hodnocení životních funkcí podle Apgarové, screening vrozených metabolických vad (fenylketonurie a hypotyreózy), sonografický screening ledvin a screening kyčelních kloubů. U novorozenců se zvýšeným předpokladem poruchy nebo nemoci se dělá selektivní screening, který zahrnuje sonografické vyšetření mozku, vyšetření sluchu, hypoglykémie (nízká hladina cukru v krvi), u nedonošených dětí i vyšetření sítnice očním lékařem.

Screeningové vyšetření novorozence

Screeningové vyšetření novorozence

Na 5. den po narození probíhá vyšetření na vrozené metabolické onemocnění. Fenylketonurie-je nejčastějším onemocněním látkové výměny. Pokud se včas nezačne s dietou, vede onemocnění k těžkému mentálnímu postižení. Hypotyreóza je onemocněním se sníženou funkcí štítné žlázy. Neléčená postihuje i intelekt pacienta. Při obou vyšetřeních se odebírá krev na speciální filtrační papírek z vpichu na patě novorozence. Papírek se odešle do screeningového centra v Banské Bystrici na vyšetření, kde se z tzv.. suchých kapek krve určí testem výsledek. Pokud je nález pozitivní, ihned se informuje porodnice, aby se zajistilo opakované vyšetření krve. V současnosti nelze propustit novorozence před tímto vyšetřením domů, aby se zabránilo poškození mozku při probíhajícím onemocnění.

Ultrazvukový screening ledvin se zaměřuje na odhalení závažných vrozených vad ledvin, močového měchýře a močových cest. Vyžaduje dobrou hydrataci novorozence, proto se provádí na 3 až 4 den po narození. Odchylky od normy se konzultují s dětským urologem a nefrolog.

Na 3. až 5. den po narození probíhá i vyšetření kyčelních shybů podle Ortolániho, kde se při klinickém vyšetření zjišťuje přítomnost instability kyčelních kloubů. Při pozitivním nálezu se konzultuje ortopéd, který ještě provede ultrazvukové vyšetření kloubů (někde ještě rentgenové vyšetření) a doporučí vhodnou prevenci balením děťátka do Poštolkových kalhotek. Při původním negativním nálezu se provádí kontrolní vyšetření ještě ve věku 6 týdnů a 3 – 4 měsíců.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *