Sama nebo s podporou? Porod s celou rodinou!

Porod byl kdysi čistě ženskou záležitostí a i dnes v mnoha zemích a kmenech je tato událost jen ženskou výsadou a muži při porodu nemají co dělat. Dnes je však při porodu poměrně běžné mít muže, tedy otce děťátka. A ničím neobvyklým není ani to, když narození miminka doprovází několik osob, například rodiččin partner, sestra, kamarádka, matka rodičky či dula. Někdy se zdá, že platí, čím více osob při porodu, tím lépe. Je to však opravdu tak?

Já sama!

Některé maminky si neumějí představit, že by je při rodilí měla doprovázet nějaká jiná osoba, kromě lékaře a zdravotnického personálu. Odmítají mít při porodu dokonce i vlastního muže. Je to pro ně prostě čistě jejich vlastní záležitost a chtějí si to “odrodit” bez zbytečných svědků.

Samozřejmě, je jen na ženě samotné, jak se rozhodne a pokud chce rodit sama, jistě má na to své důvody. Může to být stydlivost nebo pocit, že tato záležitost patří jen a jen do její kompetence. Navíc, některé rodičky se bojí, že by jejich přítomnost partnera či jiné osoby při porodu zbytečně vyrušovala a nemohly by se dostatečně soustředit.

Alespoň partner

Většina žen však při porodu nechce být sama a přejí si alespoň, aby je doprovázel partner, tedy otec dítěte. Mít muže při porodu se už dnes stalo běžné av porodnicích jsou muži pravidelnými svědky porodu svých dětí. Zpravidla v každé porodnici je možné mít muže jako doprovázející osobu při porodu. Některé porodnice si za to ptají určitý poplatek (obvykle kolem 17-20 Kč), ale někde je účast otce u porodu zdarma. Pokud nechce nebo nemůže jít k porodu partner, může jej nahradit jiná osoba. Některé maminky si zvolí svou vlastní mámu, nejlepší kamarádku či sestru nebo sestřenici.

Málokterá žena chce být u porodu sama. Doprovodná osoba jí může pomoci po praktické stránce (podat ručník, vložku a podobně), ale zejména po psychické stránce. Je to prostě psychická opora, která nás podpoří v těžké chvíli, bude se nám lépe adaptovat na cizí prostředí porodnice.

Několik osob

Nejednou se však stává, že si budoucí maminka přeje mít při porodu více než jednu osobu. Často je to například v případě, pokud se žena rozhodne vzít si k porodu dulu a přitom tam touží mít i svého partnera.

Jindy může budoucí maminka chtít mít při narození svého miminka jinou kombinaci osob (třeba partnera a matku, nebo matku a sestru, a podobně), případně více než dvě osoby. Některé ženy prostě vnímají porod dítěte jako záležitost celé rodiny a jsou rady, pokud může být při tom více blízkých osob.

Dvě doprovázející osoby při porodu jsou ještě jakžtakž v některých porodnicích přijatelné, ačkoliv i zde je důležité si to předem zjistit a dohodnout se. Někdy má porodnice ve svých pravidlech, že akceptuje pouze jednu osobu při porodu, ale konečné rozhodnutí může záviset na konkrétním porodníka, který bude mít právě službu. No pokud si přejete, aby vás doprovázeli více než dvě osoby, budete zřejmě muset trošku zabojovat a déle hledat porodnici, která vám to umožní.

Problémem mohou být prostorové záležitosti, nakolik porodní sály nebývají někdy příliš velké a dvě či tři osoby navíc kromě lékaře a sestřiček, by tam mohli skutečně překážet. Někdy je zde schůdnější možnost dohodnout se, zda by vás dvě-tři osoby mohly doprovázet na vzdycháni, tedy dokud teprve budete na samotný porod čekat a jedna nebo maximálně dvě by s vámi pak mohli jít i na porodní sálů. To vše závisí na dohodě mezi vámi a porodnicí. Připravte se však na to, že ve většině případů se k vyššímu počtu osob při porodu nebudou lékaři a personál porodnice stavět pozitivně.

V zahraničí můžete mít větší úspěch s hledáním takové porodnice, kde vám umožní několik doprovázejících osob, ale také tam je spíše běžné mít maximálně jednu či dvě osoby. S výjimkou domácích porodů, kde závisí jen od vás, kolik lidí budete chtít mít u sebe (u však domácí porody jsou stále spíše výjimkou).

Chvíle patřící matce a dítěti

Porod je úžasnou zkušeností, kdy se rodí nejen dítě ale ze ženy se zároveň “rodí” matka. Tato neopakovatelná chvíle by měla být zejména okamžikem patřícím matce a dítěti. Pokud žena chce mít při porodu někoho blízkého, mělo by to být zejména proto, aby jí daná osoba zajistila pocit bezpečí, snížila případný stres z neznámého prostředí i lidí a také, aby jí pomohla v praktických věcech – přejít do sprchy a podobně.

Porod není něco jako divadlo určené pro celou rodinu nebo široké okolí. Pokud se vám také zdá, že je to dobrý nápad rodit v doprovodu více osob, při samotném porodu to můžete vnímat zcela jinak a mnoho lidí kolem vás bude spíše nervovat a obírat o energii.