S přestřižením pupečníku po porodu se vyplatí počkat: Proč je to lepší?

Nechte pupečník po porodu dotepat, dítě jinak přichází o vzácnou krev! Přestřižení pupeční šňůry se ve většině porodnic u nás děje prakticky hned po narození miminka …

Několik odborníků a vědecké studie však ukazují, že počkat s přestřižením pupečníku alespoň po třech minutách od porodu, má význam.

Proč je to důležité?

Dítě přichází o vzácnou krev

Přes pupečník do těla děťátka proudí vzácná krev, kterou pokud dítě nedostane, může to později negativně ovlivnit jeho zdravotní stav. Jde zejména o zásobení železem.

Miminka, kterým se nechá dotéct veškerá krev z pupečníku, méně často trpí deficitem (tedy nedostatkem) železa.

Dítě při předčasném přestřižení pupeční šňůry přichází asi o 2-2,5 dcl krve, což je vzhledem k hmotnosti novorozenců významné množství.

U nás se běžně pupečník dotepat nenechává a bohužel ani maminky, které si takové něco přejí, nejsou vždy nadšené přístupem porodnice. Postupy u nás prostě jsou, jaké jsou.

Výsledkem ale bývá mnoho miminek trpících nedostatkem železa v prvním pololetí-roku života. Anémie se pak léčí umělými preparáty železa, což není bez vedlejších účinků.

Ve vážnějších případech se přistupuje až k transfuzi. Mnohé případy by nemusely být tak vážné, nebo by vůbec nemuseli vzniknout, pokud by se při porodu pupečník nechat dotepat.

Nejen anémie

Nízké hladiny železa u malých dětí se spojují nejen s anémií, ale také s dalšími problémy. Takové děti mají vyšší riziko syndromu ADHD, častěji mívají problémy s učením, rozvojem řeči či porozuměním.

Vědci se domnívají a nejnovější výzkumy to potvrzují, že počkání s přestřižením pupečníku alespoň do 3 minut po porodu, může tato rizika snížit a pomoci dětem k lepšímu vývinu v různých oblastech.

Nejnovější výzkum pozoroval 263 švédských dětí, které byly rozděleny do dvou skupin – v jedné byly děti, u kterých byl pupečník prostřižený skoro (asi 10s po porodu) a v druhé děti, u kterých byl pupečník prostřižený později, alespoň tři minuty po porodu.

Po čtyřech letech byly tyto děti srovnatelně inteligentní, ale našlo se pár výraznějších rozdílů. Vědci si všimli, že děti z druhé skupiny měli lépe vyvinutou jemnou motoriku, lepší úchop tužky a lepší byly u nich i některé sociální dovednosti. Informoval o tom deník dailymail.co.uk.

Zajímavým bylo i to, že tyto rozdíly byly patrné jen u chlapců, ne u dívek. Je to však podle odborníků způsobeno tím, že u chlapců bývá větší riziko nedostatku železa, než u dívek, které se rodí s lepšími zásobami tohoto důležitého prvku.

Světová zdravotnická organizace doporučuje počkat s přestřižením pupečníku u novorozenců alespoň jednu minutu nebo ho nechat zcela dotepat.

Strach ze žloutenky

Jedním z důvodů, proč se mnozí lékaři brání nechat dotepat pupečník nebo čekat s jeho přestřižením, je vyšší riziko novorozenecké žloutenky. Ta v ojedinělých případech může mít vážné následky.

Při vykrvení z pupečníku děťátku, tedy při odložení přestřižení pupečníku, dítě podle některých dostává příliš velké množství krve. Následný rozpad červených krvinek má za následek i nadměrné uvolňování žlučového barviva.

Zatímco někteří lékaři toto riziko považují za vážné, jiní říkají, že pokud je děťátko od začátku dobře kojené, riziko žloutenky se výrazně snižuje.

Vliv dostatečného kojení hned od začátku života děťátka má vědecky prokázaný vliv na snížení rizika novorozenecké žloutenky.

Ptejte se!

Chcete-li, aby vám při porodu nechali pupečník dopulzovat, předem se o takové možnosti informujte. V mnoha porodnicích neradi mění zažité postupy a nebývají nadšeni tímto požadavkem.

Jsou však i takové porodnice, kde se to dá. Vše závisí na ochotě lékařů a personálu.

Dokonce i pokud chcete nechat odebrat pupečníkovou krev na uskladnění, dá se to i při pozdějším přestřihnutí pupečníku. Množství krve je sice menší, ale stále dostatečné.