Respekt k porodu: Roďte, kde chcete a jak chcete?!

Probíhá Světový týden respektu k porodu!

Každoročně v květnu je celosvětově vyhlášen jeden týden za týden respektu, resp. úcty k porodu. Letos je to týden od 16. do 22. května 2011. Jeho hlavní myšlenkou a tématem je: “Roďte, kde chcete, jak chcete as kým chcete!”

Podpora přirozených porodů, příjemného, nestresující prostředí a profesionálního personálu s citlivým přístupem je velmi důležitá. Mnohé máme přesně opačné zkušenosti z vlastních porodů, proto je tato iniciativa i na Slovensku potřebná. Původně vznikla ve Francii. Pořádá ji “Frankofonní aliance pro respekt k porodu – Afar, která tímto způsobem upozorňuje na nejnovější fakta a výsledky výzkumů, snaží se o jejich zavedení do praxe porodnictví a upozorňuje na celospolečenský dosah porodu.”

Skvělá akce

Při příležitosti týdne respektu k porodu se pořádá i skvělá akce v Martině. Jde o celoslovenskou konferenci o porodech pro laickou i odbornou veřejnost. Koná se přesně 28. května 2011 v zasedačce městského zastupitelstva na nám. S. H. Vajanského 1 od 9.-té do 18:30.

Důležitá témata

V programu akce se nacházejí přednášky na témata Intimita a důstojnost při porodu, podpora a respekt přirozené jednoty matky a novorozence, nabídka a poptávka v slovenský porodnicích, postavení porodních asistentek a výkon jejich samostatné praxe, oficiálně řešení ambulantních a domácích porodů a porodních domů na Slovensku , hlavně však respektování individuálních požadavků ženy při porodu. Také tam najdete příběhy a zkušenosti z porodů na Slovensku iv zahraničí, touhy rodících žen, srovnání – jaké služby jsou poskytovány těhulkám a rodícím ženám na Slovensku av zahraničí … Co je a co není dobré, co chybí, co se změnilo, zlepšilo , zhoršilo …

Pozvaní hosté

Hlavním hostem bude paní Z. Štromerová – samostatná porodní asistentka z Prahy, jejíž činnost v oblasti porodnictví byla mezinárodně oceněna. Své zastoupení tam však bude mít i Ministerstvo zdravotnictví, gynekologové, porodníci, jiné porodní asistentky, zdravotní pojišťovny, organizace a sdružení, které pomáhají ženám v těhotenství a při porodu, ženy, které zažily zajímavé a inspirativní porody, média … Vítaná je, samozřejmě, široká veřejnost, hlavně maminky a budoucí maminky …

Program

Čekají na vás zajímavé přednášky, diskuse, prezentace, občerstvení, losování o prezentovány produkty apod. Účastnický poplatek je 9 € pro registrované a 14 € pro neregistrované návštěvníky. Zaregistrovat se můžete na stránce pekneporody.fcela.sk (sekce Registrace) nejpozději do středy 25. května, a využít tak zajímavou slevu, pokud se plánujete této akce zúčastnit. Přesný program dne věnovaného výlučně porodem s názvy jednotlivých přednášek najdete opět na oficiální stránce týdne respektu k porodu pekneporody.fcela.sk

Mluvme o svých porodech

Většina z nás má již vlastní zkušenost s porodem. Mluvme tedy o pozitivech i negativech Slovenské porodnic z pohledu vlastních zážitků. Jak to probíhalo u vás, jaké zákroky vám dělali, jak se choval personál, lékaři, jaká zdravotní péče byla vám i vašemu miminku poskytnuta? Co stravování, hygienická zařízení, pokoje? Jaké nadštardarsné služby jste využili? Byli jste celkově spokojené, zda přesný opak? Co byste uvítali, aby se při porodech změnilo? Jste za domácí porody za asistence porodních asistentek nebo dul?

Co říkáte na tzv. porodní domy, které fungují v některých zemích v zahraničí. Jde v nich o porody v téměř domácím nestresující prostředí, ale s odborným zdravotním personálem.

Uvítáme i zkušenosti maminek, které porodily své dítky v různých státech (např. Jedno v Anglii, druhé na Slovensku) a porovnali postupy a zdravotní péči v obou zemích. Maminy, během světového týdne respektu k porodem mluvme o porodech víc. Na vaše přímé zkušenosti, názory, komentáře, připomínky, přání, touhy a návrhy na zlepšení se těšíme v diskusi k tématu.