První ošetření novorozence

první ošetření novorozence

Děťátko se po narození musí adaptovat na mimoděložní život. V novorozeneckém koutku na porodním sále provede první ošetření novorozenece provede dětská sestra. V případě adaptačních obtíží dítěte se ošetření odkládá a přednost má resuscitační léčba řízena dětským novorozeneckým lékařem. Děťátku zajistí dostatek tepla, sleduje se jeho zdravotní stav, celkové projevy. Manipulace s ním je šetrná, bez prudkých pohybů, bez hluku. Ošetření probíhá za přísně sterilních podmínek, lékař i sestra pracují ve sterilních rukavicích se sterilním materiálem. Plenou se setře zbytek mazu, krve a plodové vody. Koupání se odkládá do doby, kdy je již děťátko dobře přizpůsobené na vnější prostředí (asi 3 hodiny po porodu). Novorozenec se zabalí do sterilní čisté plenky a uloží pod zdroj tepla (nejvhodnější je topné lůžko s monitorovacím zařízením – na obrázku – obrázky – dohoda s babetko). Následuje odsávání zbytků plodové vody z úst, hltanu a nosu odsávačkou. Zkontroluje se průchodnost jícnu do žaludku sondou za účelem vyloučení vrozené neprůchodnosti jícnu.

první ošetření novorozence

první ošetření novorozence

Důležité je sterilní ošetření pupku. Pupeční pahýl se podváže asi 2 – 3 cm od jeho úponu svorkou nebo Prádelní gumou a následně se dezinfikuje nedráždivým bezbarvým roztokem. Pupeční kýpček se volně zavine do sterilní gázy. Dětská sestra pravidelně sleduje pupíček, aby včas upozornila na možné krvácení, proto by měly pleny sahat pod úpon pupku.

U každého novorozence se provádí tzv.. kredeizácia. Je to ošetření očí 1% roztokem dusičnanu stříbrného, ​​který chrání spojivkový vak před infekcí gonokoky způsobujícími kapavku.

Novorozenec se odváží na kojenecké váze a změří se jeho délka v korýtku. Děti narozené koncem pánevním se měří později. Určí se obvod hlavičky a obvod hrudníku. Všechny naměřené údaje zapisuje sestra spolu se jménem, ​​příjmením, pohlavím, přesným časem narození, bydliště do knihy porodů. K rutinnímu postupu patří i měření tělesné teploty v konečníku, kterým se zároveň i vyloučí možná vrozená neprůchodnost konečníku. Každému novorozenci se podává do svalu po narození vitamin K jako prevence krvácivé nemoci novorozence.

Novorozenec se označí napsáním jména matky barevným roztokem na zádíčka nebo stehno. Na zápěstí matky a dítěte se hned po narození připevní štítek s číslem a údaj se zapíše do zdravotní dokumentace. Po orientačním vyšetření novorozence se ukážu matce a do půl hodiny po porodu se přiloží k prsu. Kontaktem mezi matkou a dítětem se urychluje nástup laktace (tvorba mléka) a posilujeme jejich vzájemnou citovou vazbu.

Apgarové skóre: v 1., 5. a 10. minutě po narození se u novorozence určuje Apgarové skóre. Hodnotí se dvěma body (0, 1, 2) v pěti kritériích (dýchání, srdeční činnost, svalové napětí, zbarvení pokožky a reakce na podráždění). Zdravý novorozenec má součet bodů 10 a je bez nejmenších známek problémů s adaptací na vnější podmínky. Skóre 0 označuje novorozence bez známek života. Hodnota 8 – 10 označuje zdravého novorozence. Skóre mezi 4 až 7 body znamenají, že dítě potřebuje odbornou pomoc (vdechování kyslíku). Při nižším skóre než 4 se dítě okamžitě podrobuje resuscitační léčbě. Pokud se stav neupraví do 5. minuty, život děťátka je vážně ohrožen. 10 minut bez dostatečného množství kyslíku vede k poškození mozkových buněk. Pokud se podaří takové dítě zachránit, bude potřebovat ve svém životě výjimečnou péči a sledování odborníky.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *