1. měsíc těhotenství

Těhotenství se nejdříve zjistí v prvním nebo ve druhém měsíci těhotenství. Ve většině případů se to v dnešní době zjistí při vynechání měsíčním krvácení pomocí těhotenského testu, který velmi spolehlivě dokazuje těhotenský hormon HCG v moči. Tyto testy mohou poskytnout spolehlivé výsledky již 1. den chybějící menstruace (14 dní po oplodnění). Výsledek si lze pak nechat potvrdit u ženského lékaře pomocí ultrazvuku nebo krevním testem. U ženského lékaře se pak zakládá těhotenská knížka, která obsahuje první měsíc těhotenství a provede se anamnéza a hned se udělá několik krevních testů, které jsou popsány v kapitole o těhotenské knížce. Dále se vypočítá předpokládaný termín porodu, který je 280 dní po 1. dny poslední periody.

první měsíc těhotenství

první měsíc těhotenství

Vývoj Embrya v prvním měsíci těhotenství

Pro nastávající matku je od nyní důležité dbát na svou výživu, v krátkosti to znamená: Žádný alkohol, žádné cigarety, žádné drogy, podle možnosti žádný černý čaj ani kávu, hodně pít, hodně čerstvého ovoce a zeleniny. Vitamín kyselina listová je důležitý během celého těhotenství, zejména však na začátku. Nejlepší je hned užívat vitamínový přípravek, který obsahuje kyselinu listovou. Bližší informace o výživě v těhotenství najdete zde . Mimochodem: Alkohol, který těhotná žena pije předtím, než může být těhotenství stanoveno, není zpravidla pro dítě nebezpečné, protože embryo není před implantací (zahnízdění) v děloze závislé od krevního systému matky.

Těhotenské příznaky

Příznaky, které upozorňují na těhotenství a které se dají zjistit bez pomoci přístrojové techniky, lze rozdělit na nespolehlivé, pravděpodobné a spolehlivé těhotenské příznaky:
Nespolehlivé těhotenské příznaky představují změny celkového zdravotního stavu, jako nevolnost, zvracení, poruchy chuti k jídlu (např. abnormná chuť k jídlu) nebo závratě.
Pravděpodobné těhotenské příznaky jsou změny genitálních orgánů, jako vynechání měsíčního krváciania (amenorea), zvětšení dělohy a prsních žláz nebo zvýšená pigmentace prsní dvorku prsní bradavky.
Spolehlivé těhotenské příznaky vycházejí přímo od dítěte samého, jako dětské ozvy srdce, pohyby plodu nebo již velmi brzy během těhotenství zvýšení bazální teploty hormonálními změnami.

První měsíc těhotenství a jeho zvláštnosti

Tělesné zvláštnosti:
Prvním skutečně příjemným symptomem těhotenství je vynechání měsíčního krváciania.
Mnoho žen mluví o změně prsou. Stávají se citlivými a ženy jejich cítí jako těžké a plné, hlavně ty, které takové změny pociťují pravidelně ve 3. týdnu cyklu.
Může se objevit zvýšená únava.
V prvních měsíců často dochází ke zvýšenému nutkání na močení, které je vyvolávané hormonálními změnami.
Nevolnost, nucení na zvracení a zvracení.
Prudký hlad nebo nechuť na určitá jídla,
Zácpa a nadýmání.

Duševní zvláštnosti:
Na začátku těhotenství jsou mnohé ženy duševně nestabilní, náladové, podrážděné a plačtivé, podobně jako během dní před menstruací (PMS).
Podle toho, zda se žena z těhotenství těší nebo ne, musí tuto skutečnost zpracovat, což dodatečně vede k psychické nestability.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *