Přirozený porod prospívá i mozku!

Vaginální porod spouští v mozku novorozenců tvorbu bílkoviny, podporující jeho vývoj a fungování v dospělosti. V mozcích novorozenců, kteří přišli na svět císařským řezem, je však tvorba této bílkoviny narušena.

Oznámil to šestičlenný mezinárodní tým Tamasa Horváth z Yale University School of Medicine v New Havenu (stát Connecticut, USA). První autorkou článku byla Julia Simonová-Arecesová z Instituto Cajal CSIC (obdoba SAV) v Madridu (Španělsko). Kromě jejich krajanů byl v týmu vědec z Brazílie.

Pomocí pokusných myší zkoumali účinky přirozeného a chirurgického porodu na mitochondriální bílkovinu UCP2 (uncoupling protein 2). Mitochondrie jsou organely v buňkách, fungující zejména jako “elektrárny”. Mají autonomní genetický materiál, děděn po matce. Původně to zřejmě byly volně žijící bakterie. UCP2 hraje důležitou roli ve správném vývoji neuronů a nervových obvodů v části mozku zvané hippokampus, umožňující vznik krátkodobé i dlouhodobé paměti. Podílí se na metabolismu tuku v mateřském mléce. Pokud přirozený porod spouští tvorbu UCP2, účelem je pravděpodobně pomoc při přechodu novorozence z placentálních výživy ve stádiu plodu na kojení.!

Členové týmu teď doložili, že přirozený porod spustil tvorbu UCP2 v neuronech hippokampu. V mozcích myší narozených císařským řezem to však nefungovalo. Když navíc vyřadili gen, kódující UCP2, nebo chemicky potlačili funkci této bílkoviny, postihlo to rozrůzňování neuronů a nervových obvodů hippokampu. Pokusná zvířata pak v dospělosti projevovali narušené chování, související s hippokampu.