Předporodní příprava

Předporodní příprava

Předporodní příprava

Psychofyzické příprava na porod má dvě neoddělitelné části:
Fyzická, tedy tělesná část spočívá v pravidelném procvičování cviků speciálně určených pro budoucí maminky.
Psychická, naučná nebo poznávací část, spočívá v získávání informací, které souvisí s těhotenstvím, s porodem, s poporodním obdobím.

S přípravou je vhodné začít již od 16. týdne těhotenství a samozřejmě platí: lepší začít byť pozdě, jak nezačít vůbec.
Úloha psychofyzické předporodní přípravy je odbourat strach z neznámého, racionálně vysvětlit určité fakta, osvojit si správný způsob dýchání, způsob zapojení svalů břišního lisu a pánevního dna a mnoho dalších věcí.

Cvičení vedou speciálně školené sestry – porodní asistentky, odbornými přednáškami se na přípravě podílejí i gynekologové-porodníci a pediatři.
Další možností, jak usnadnit nebo zpříjemnit samotný porod, je přítomnost otce dítěte během celého porodu. Je vhodné, pokud budoucí tatínek, který je rozhodnut svou přítomností pomáhat při porodu, absolvuje s budoucí maminkou tu část přípravy, v níž se formou přednášky seznámí s tím, jaké jsou možné začátky porodního děje, jak porod probíhá, vše, co potřebuje vědět na to, aby jeho přítomnost byla skutečně pomocí. Několik porodnické zařízení přítomnost tatínka u porodu podmiňují právě absolvováním takového kurzu.

Zmírňovat bolesti během porodu napomáhá porodnická analgezie. Existuje několik způsobů, nejdiskutovanější a zároveň i nejúčinnější způsob, je epidurální analgezie. Je to způsob znecitlivění, při kterém se do epidurálního prostoru aplikuje kombinace lokálního anestetika a opiátu. Epidurální prostor je prostor nad nebo vedle obalů, které chrání míchu. Jehla a následně katetr, přes který se látka podává, vůbec nepřichází do kontaktu s míchou, s nervovými kořeny nebo s likvoru, a tudíž nehrozí ochrnutí, jak se někdy zvykne mylně tvrdit. Během epidurální analgezie je plně zachována motorika / hybnost / dolních končetin, možnost používání svalstva břišního lisu a svalstva pánevního dna, potištěná je pouze bolestivost kontrakcí.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *