Porod do vody

Porod do vody

Stále více lékařů a porodních asistentek v Německu doporučuje pro obzvláště bázliví budoucí maminky tuto formu porodu ještě před epidurální anestézií nebo plánovaným císařským řezem.

Porod do vody je starou tradicí. Když v dávnějších dobách dostala maurská žena porodní bolesti, šla k moři. V jednom z malých zálivů, kde kameny vytvářely přírodní bazének, chráněna před vlnami a omývána vždy čerstvou teplou vodou, přivedla takto své dítě na svět. Tak jak Mauri využívalo i mnoho jiných národů uvolňující sílu teplé vody. Na polynéských ostrovech se děti rodily v teplých lagunách korálových zálivů. A ještě i dnes rodí ženy mnoha kmenů v pralesích při Amazone do řeky, chráněné v zátokách vytvořených z větví obrovských stromů.

Porod do vody

Porod do vody

I v západním světě objevily rodičky, porodní asistentky a lékaři porod do vody jako jednu z nejšetrnějších podob porodu. Většina klinik a porodních domů v Německu se tomu přizpůsobila a velké porodní vany dnes patří skoro všude k vyřízení porodních pokojů. Ale i ti, kteří plánují porod doma, mohou své dítě přivést na svět ve vodě: existuje možnost vypůjčit si nafukovací porodní vanu, která splňuje všechny předepsané normy.

Lehčí snášení bolestí

V teplé vodě se uvolní svalstvo a vazivo. Žena, která se cítí uvolněně, nemá strach a děložní čípek se otevře snadněji a rychleji. Zatímco velký strach vede k napětí a tím i k větší bolesti, což zapříčiňuje ještě větší strach, je tento koloběh při porodu do vody přerušen, protože se žena dokáže lépe uvolnit, nakolik se porodní cesty stávají měkké a elastické. K tomu se přidává pocit nadnášení vodou, žena snadněji najde polohu, která jí usnadní porod. Méně často než “na suchu” dochází k poraněním v oblasti hráze.

Méně stresu pro dítě

Pro dítě představuje voda důvěrné prostředí. Chladný vzduch je mu naproti tomu cizí. Pro dítě znamená porod do vody šetrný přechod ze svého dosavadního do našeho světa. Díky větší uvolněnosti své matky je i dítě vystaveno méně stresu na cestě přes porodní kanál.
Průběh porodu do vody: rodička rozhodne sama, zda a kdy vejde do vany. Může tak učinit již od začátku porodních bolestí, nebo až v druhé porodní fázi, když nastane potřeba tisknout. Tóny srdíčka dítěte se dají prověřovat i ve vodě. Pokud je to příjemné oběma partnerům, do vody může vejít i otec dítěte. Po porodu mohou rodiče a dítě zůstat sedět ve vodě av klidu se seznámit. Teprve po oddělení placenty je čas vyjít z vody.
Názory proti porodu do vody: Nebezpečí utonutí nehrozí, protože ochranný dýchací reflex dítěte zabrání vniknutí vody do plic. Tento přirozený reflex způsobí zavření průdušnice dítěte, dokud je ono obklopeno vodou. Novorozeně vdechne až tehdy, když pokožka jeho tvářičky přijde do kontaktu se vzduchem. A také dítě nezbývá pod vodou dlouho, ale pouze několik sekund, před tím, než jej porodní asistentka položí na břicho matky. Pro novorozeně neexistuje žádné riziko infekce. Voda ve vaně smíchaná s plodovou vodou a krví obsahuje pouze látky vlastní tělu matky, na které je dítě zvyklé po celých devět měsíců.

Porod do vody se nedoporučuje, pokud:

  • jde o předčasný porod
  • jsou ozvy srdce dítěte příliš slabé
  • je plodová voda zkalená
  • jde o viacplodové těhotenství
  • jde o porod koncem pánevním

 

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *