Odběr krve u novorozence

Odběr krve u novorozence

U zdravého novorozence s bezproblémovou poporodní adaptací není nutný přímý odběr krve ze žíly. Někdy odebírá porodník krev z pupečníku, která je vhodná na určité vyšetření (např. určení krevní skupiny). Pokud je u děťátka podezření na nízkou hladinu cukru v krvi, na probíhající infekci v organismu, na chudokrevnost nebo na zjištění hladiny bilirubinu při výrazné novorozenecké žloutence, musíme odebrat krev ze žíly novorozence. Krev se nejčastěji odebírá z povrchových žil končetin nebo z povrchových žil nad lebečnímu kostmi. Odběr krve u novorozence netrvá déle než 2 minuty a probíhá za sterilních podmínek.

Snížená hladina cukru v krvi (hypoglykémie) se může vyskytovat u předčasně narozených dětí, dětí s nízkou porodní hmotností nebo u velkých novorozenců s hmotností nad 4000 gramů. Klinicky se u dětí projeví jako výraznější dráždivost a třes končetin. Včasné stanovení hladiny cukru v krvi umožní okamžitě začít s léčbou, kterou určí lékař podle závažnosti stavu.

Odběr krve u novorozence

Odběr krve u novorozence

Na chudokrevnost (anémie) u novorozence myslí při výrazně bledé pokožce a sliznicích, neprospívání, po těžkém porodu, u předčasně narozených dětí (zásoby železa se tvoří až v posledním období těhotenství), při chudokrevný matce během těhotenství. Déletrvající chudokrevnost novorozence nepříznivě působí na růst a vývoj děťátka. Výsledek krevního obrazu umožní začít adekvátní léčbu. Někdy stačí podávat železo matce a dítě ho dostane ve zvýšené míře prostřednictvím mateřského mléka.

Žloutenka (ikterus) u novorozenců je častým jevem, který souvisí s vyšším počtem červených krvinek a jejich kratším životem. Při rozpadu krvinek vzniká žluté krevní barvivo – bilirubin, který je zodpovědný za přechodné žluté zbarvení kůže, sliznic a očního bělma. Žloutenka vzniká na druhý a třetí den po narození, nedosahuje obvykle vysoké hodnoty a netrvá déle než 7 až 14 dní. Hladina bilirubinu Orientačně určuje podle speciálního přístroje měřením přes kůži, ale na přesné stanovení hladiny bilirubinu je nutné vyšetření žilní krve.

Každá infekce u novorozence je nebezpečnou komplikací. Novorozenec reaguje na probíhající zánět odlišnými příznaky – nedokáže udržovat teplotu, má sklon k podchlazení, neprospívá, v žaludku mívá nestrávené zbytky mléka, může mít poruchy dýchání nebo srdeční akce, má dlouhotrvající žloutenku. Infekce vždy vyžaduje odběr materiálu na mikrobiologické vyšetření a vyšetření žilní krve, aby se mohla včas zahájit účinná léčba.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *