Mimoděložní těhotenství

Při normálním nitroděložním těhotenství se po splynutí spermie s vajíčkem transportuje nově vzniklý zárodek vejcovodem do dělohy. V těhotenský změněné děložní sliznici jsou nejlepší podmínky pro vývoj a růst embrya. Avšak buňky trofoblastu jsou natolik přizpůsobivé, že jsou schopny zajistit výživu nového života iv méně vhodném prostředí. Pokud se tedy zárodek neocitne v požadovanou dobu v děloze, může se uchytit a růst i jinde. Tehdy mluvíme o mimoděložním těhotenství – graviditas extrauterinní. Takové těhotenství vzniká nejčastěji ve vejcovodu (vajíčko snadno uvízne zejména ve vejcovodu, který je změněn po prodělaném zánětu, jsou tam různé srůsty a jizvičky, tento stav je nejčastěji označován jako neprůchodnost vejcovodů apod..). Výjimečně vzniká extrauterinní těhotenství i jinde než ve vejcovodu .

V mimoděložním těhotenství chybí optimální podmínky pro správný vývoj plodu, následkem čehož těhotenství obvykle odumírá. Tkáň, z něhož později vzniká placenta – trofoblast se chová tak jako v děloze. To znamená, že prorůstá do okolních struktur, narušuje cévy. Vejcovod není pro zárodek a invazi trofoblastu vhodným prostředím, jeho stěna je tenká, cévy nedokážou reagovat, jako cévy ve výstelce dělohy. Dochází k narušení stěny cévy vejcovodu a ke krvácení do břišní dutiny. Klinickými projevy při mimoděložním těhotenství jsou zpočátku bolesti v podbřišku a nepravidelné krvácení z dělohy, způsobeno hormonálními změnami. Při krvácení do břišní dutiny se jedná vážný stav, vyžadující okamžitý lékařský zásah.

Mimoděložní těhotenství

Mimoděložní těhotenství

Prvním příznakem bývá slabé a nepravidelné krvácení z rodidel. Podezření na takové těhotenství vzrůstá, pokud je těhotenský test pozitivní a ultrazvukové vyšetření nezobrazí plodové vajíčko v děloze. Mimoděložní těhotenství se definitivně potvrdí až při prohlídce břišní dutiny – laparoskopicky nebo klasickou operací. Při laparoskopickém vyšetření se v celkové narkóze, maličkým řezem těsně pod pupkem, zavede do břišní dutiny tenká trubička s optikou. Lékaři se snaží o co nejmenší a co nejšetrnější zákrok, aby neumenšili šanci na další těhotenství. Kromě operačního postupu existuje i medikamentózní postup, když se farmakologicky účinné látky podávají celkově nebo lokálně do postižené části vejcovodu při operaci.

Počet mimoděložních těhotenství tvoří jen zlomek všech těhotenství. Pro mimoděložní těhotenství bylo ošetřeno v roce 2002 v ČR 550 žen, což představuje 1,1% na 100 ústavních porodů. Nejvyšší počet žen ošetřených pro mimoděložní těhotenství na 100 ústavních porodů byl v Bratislavském kraji 1,6%. Kromě toho mnoho zárodků, které se uchytí ve vejcovodu poměrně brzy zanikne, aniž se o tom žena nebo lékař dozvěděli.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *