Kolika kojenců

Kolika kojenců

Kolika kojenců

Přehled
Pod kolikou kojenců rozumíme záchvaty křiku kojenců v prvních měsících života, které se vztahují na bolesti břicha. Objevují se převážně, ale ne výlučně, v prvních třech měsících života. Cca. půl hodinu po jídle a také pozdě odpoledne začínají kojenci křičet a téměř se nedají ani utišit. Břicho bývá často nateklé a napnuté. Příčiny koliky kojenců jsou různorodé a mohou být podmíněny tak organicky i výživou. Někdy jsou za potíže odpovědné napětí mezi matkou a dítětem. Příslušně k tomu je pro diagnózu směrodatný přesný “výslech” matky spolu s tělesným vyšetřením kojence. Terapie se orientuje podle existující příčiny.

Definice / obecné informace
Pod kolikou kojenců rozumíme záchvaty křiku kojenců v prvních měsících života, které se často objevují se po jídle a pozdě odpoledne a vztahují se na bolesti břicha. Německé označení “Drei-Monats-Kolik” (tříměsíční kolika kojenců) se vztahuje na výskyt převážně v prvních třech měsících života.

Příčiny
Příčiny koliky kojenců mohou být různorodé av jednotlivých případech se často nedají objasnit. V úvahu přicházejí příčiny podmíněné tak stravou, organické onemocnění, jakož i psychické napětí mezi matkou a dítětem.

Psychosomatické příčiny
Napětí mezi matkou a dítětem ale také v rodině mohou již u kojenců vést ke křečovitým bolestem břicha. V principu je možná i konkurenční situace mezi sourozenci resp. reakce na zatížení na oddělení s celodenním péčí.

Příčiny podmíněné výživou
Vychází se z toho, že cca. třetina kolík kojenců je vyvolávána nesnášenlivostí bílkovin kravského mléka. Tyto bílkoviny kravského mléka se nevyskytují jen ve “lahvové” stravě. V malých množstvích mohou být obsaženy i v mateřském mléce. Další příčinou může být nadměrný přísun laktózy, čili mléčného cukru, ve stravě, což může vést ke zvýšenému nadýmání ve střevě.
Zvýšený obsah vzduchu ve střevě může být podmíněn i zvýšeným polykáním vzduchu při přijímání potravy. U dětí, které pijí z lahve, může být toho důvodem i příliš velká dírka v dudlíku.

Organické onemocnění
Při napadení parazity, zejména helmintů, jako např.. askarida, se může vyvolat zánět střeva, který může vést ke křečovitým bolestem břicha. Význam chronické apendicitidy jako spouštěče koliky kojenců je sporný. Ve velmi vzácných případech může být příčinou křečovitých bolestí břicha invaginaci tenkého střeva. Pod invagináciou rozumíme vsunutí úseku střeva do následujícího úseku. Diagnóza může být stanovena prostřednictvím vyšetření ultrazvukem. Jemnou masáží se dá často dosáhnout uvolnění smyček střeva, a tak zabránit operaci.

Četnost
Koliky kojenců se vyskytují u cca. každého 10. kojence v prvních třech měsících života, a ne jen v prvních třech měsících. Stále se vracející bolesti břicha jsou častým problémem i v předškolním a školním věku.

Symptomy
Děti jsou nápadné prudkým křikem, který může trvat několik hodin. Často se objeví napjaté břicho citlivé na tlak a děti si křečovitě přitahují nohy. Tyto symptomy jsou pozorovány převážně cca. půl hodinu po jídle i pozdě odpoledne. U spících dětí se tyto změny neprojevují. Tyto děti mívají neobvyklou stolici jen zřídka a nevykazují žádné jiné poruchy.

Diagnóza
Nejdůležitějším opatřením na objevení příčin koliky kojenců je důkladný a pečlivý “výslech” rodiče a hlavně matky týkající se obrazu potíží kojence. Kromě toho se dělá tělesné vyšetření kojence. Méně zatěžující a pro dítě bezpečné vyšetření může nastat prostřednictvím ultrazvuku. Další důležité údaje mohou vyplynout z vyšetření vzorku stolice.

Terapie
Léčba by se měla orientovat, pokud je to možné, podle existující příčiny koliky kojenců. Pokud je za potíže odpovědné napětí v rodině nebo konfliktní situace, měli by se odstranit. Nato může být nutná psychoterapeutická léčba rodičů.
Při potížích podmíněných výživou, se musí změnit strava, např.. na takzvanou hypoalergenní výživu, čili výživu, která vyvolává málo alergií. U kojící matky se změna stravy samozřejmě týká i potravin matky, jako např.. strava neobsajujúca kravské mléko. Zmírnění obtíží může být často dosaženo i podáváním fenyklového čaje. Ten by se však neměl sladit medem, protože v prvních měsících života existuje nebezpečí přijetí spór bakterie clostridium Botulin, což by mohlo u kojence vést k botulismu a dokonce končit smrtelně.
Pokud existují organické onemocnění, musí se cíleně léčit. Při onemocněních způsobených helmintů musí nastat léčba k odstranění střevních parazitů. Invaginaci střeva se může, jak již bylo zmíněno, často uvolnit jemnou masáží. Pokud toto nepřinese žádný úspěch, je ve vzácných případech nezbytná operace.

Předpověď
Po třech až šesti měsících obtíže u většiny dětí zmizí.

Profylaxe
Prevence proti kolice kojenců se orientuje na výše uvedené příčiny. Vyrovnaný vztah mezi matkou a dítětem představuje, nehledě na organicky resp. stravou podmíněných příčin, nejlepší prevenci.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *