9. měsíc těhotenství

“Jak poznám, že je už čas?” To je jistě otázka, která v 9. měsíci těhotenství zaměstnává mnoho těhotných žen. V tomto období se kromě opravdových bolestí, objevují takzvané porodní bolesti a kontrakce děložního svalu. Bolesti se u prvorodiček objevují asi 2 – 4 týdny před porodem, dítě se znatelně posouvá níže. Kontrakce děložního svalu jsou bolestivé nebo bezbolestné krátkodobé děložní stahy, které se znovu uvolňují.
Skutečné porodní bolesti se odlišují od jiných tím, že jsou stále prudší a objevují se ve stále kratších odstupech. Aktivitou budoucí matky se spíše zesilují a ani změna polohy na nich nic nezmění.

devátý měsíc těhotenství

devátý měsíc těhotenství

Existuje celá řada dalších znamení vyskytujících se krátce před porodem: Mnohé ženy jsou najednou vnitřně velmi neklidné a netrpělivé a nemohou se soustředit. U některých dochází k snadnější průjmu. Jinak plynulé narůstání hmotnosti se většinou týden před porodem zastaví, některé ženy dokonce zhubnou. Několik dní před porodem se objevuje takzvané “znamení”. To znamená, že se rozpustí hlenová zátka, která dosud pevně uzavírala otvor dělohy. Pokud je tento výtok snadno krvavý nebo růžový, je většinou všechno v pořádku a porod zpravidla nastane o několik dní. Silně světlečervený výtok by měl být podnětem k okamžitému vyšetření, protože by mohlo jít o vzácně se vyskytující uvolnění placenty.

Roztržení vaku blan, čili odtok plodové vody, je zpravidla znakem toho, že porod nastane v průběhu dalších 24 hodin. Odtok plodové vody také někdy nastává až bezprostředně před porodem nebo musí vyvolávat uměle. Z plodové vody odteče vždy jen malá část, při sezení nebo chození mimoto tomuto odtoku brání hlavička dítěte. Protože se plodová voda tak či tak opětovně tvoří každé 3 hodiny, nevzniká téměř žádné nebezpečí, že dítě někdy zůstane “na suchu”.
Roztržení vaku blan by mělo být pro budoucí matku znamením, aby vyhledala nemocnici nebo aby zavolala porodní asistentku.

Devátý měsíc těhotenství a co dál?

Tělesné zvláštnosti:
Změny v pohybech plodu: méně šlapání, více klouzání nebo otáčení se, protože dítě má méně prostoru.
Svědící břicho, vystupující pupek
Zkrácený dech, protože dítě tlačí na plíce
Změny na prsou: možný výtok z prsou (kolostrum)
Zdravá chuť k jídlu nebo také žádná chuť k jídlu. Některé ženy krátce před porodem trochu zhubnou.
hemeroidy
závratě a příležitostné bolesti hlavy
ucpaný nos a krvácení z nosu
krvácení dásní
zvýšené bolesti v zádech
poruchy spánku, únava nebo i návaly energie
Bezbolestné kontrakce břicha: To na jednu minutu ztvrdne a poté se znovu uvolní.
křečové žíly a křeče v nohách
zvýšené otoky rukou a nohou
Zvýšený bílý vaginální výtok (leukokoréza), který může někdy být i červený, hlavně po sexuálním styku.
nešikovnost
Porodní bolesti: Tyto bolesti se u prvorodiček zpravidla objevují 2 – 4 týdny před termínem porodu. Miminko klesá znatelně hlouběji. Tím se zkrácení dechu zlepšuje, ale zesiluje se tlak na močový měchýř.

Duševní zvláštnosti:
duševní rozpor s budoucím mateřstvím a porodem
snění o nenarozeného dítěte dnem i nocí
zapomnětlivost
rostoucí neklid a přání skončení těhotenství
“Instinkt stavění hnízda”: Mnoho žen má potřebu “postavit”, uklidit dětský pokoj nebo navařit dopředu.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *