Bezbolestný porod

Odborníci tvrdí, že ženy v dnešním světě, který nazýváme necivilizované, rodí většinou bezbolestně. Například zcela samy a bez cizí pomoci rodí v lese nebo na mořském pobřeží ženy na ostrovech Buru a Seram i na Babarskom souostroví. Na Tanimbare rodí ženy často vsedě v moři a Maorky na Novém Zélandu rodí zase v křoví u potoka, ve kterém se spolu s dítětem po porodu umyjí. Negritky a Montesky na Filipínách rodí také téměř vždy bez pomoci, a to tak, že se postaví k bambusovému kmeni a silně o něj tlačí spodní část těla. Dítě pustí do teplého popela, lehnou si vedle něj a proříznou mu pupeční šňůru. Pak se spolu s dítětem omyjí, vrátí se domů a přikryjí se listím.

Bezbolestný porod

Bezbolestný porod

I na Havaji rodí domorodé ženy bezbolestně, kromě několika výjimečných případů. Když domorodkyni viděli rodit v bolestech ženy misionářů, divili se jejich utrpení a smáli se, protože si mysleli, že bělošky křičí jen ze zvyku. Stejně snadné porody má většina afrických a amerických žen žijících v souladu s přírodou.
Důkazy o těžkých porodech žen z takových komunit jsou velmi vzácné. Známé jsou však těžké porody Abiponiek v Paraguai, jakož i velmi bolestivé porody brazilských indiánek. Přesné příčiny tohoto jevu neznáme.

Ne vždy zůstává žena během porodu osamocena. U některých primitivních přírodních národů se setkáváme s veřejným porodem. Např. Kamčadalky rodí kleče v přítomnosti všech lidí z vesnice, bez rozdílu stavu a pohlaví. I na ostrovech Aaru a Keei v bývalé Nizozemské Indii, v Guineji au některých kmenů jihoamerických Indiánů existují dodnes veřejné porody.

Ženám přírodních národů pomáhají při porodu různí pomocníci či pomocnice. U některých kmenů pomáhá ženě vlastní muž. Žena sedí na patách, rukama objímá desku nebo kmen stromu a muž jí zezadu silně zvíře tělo. Ve většině případů je však pomocníkem při porodu žena, protože bezbolestný porod se pokládá za něco, co má zůstat před muži skryty. U Samoáncov a Malajce pomáhá rodičce matka, na Malabarském pobřeží tchyně. U většiny kmenů pomáhají rodičce porodní báby, které různými způsoby a praktikami dokáží usnadnit porod. Například na Babarskom souostroví během celého porodu natírá rodičce jedna žena břicho a druhá záda kalapovým mlékem. U Orang-Belendov na Malakka rodičku silně stáhnou šátkem ve výši žeber. Dula, která je po pravici rodičky, její stlačuje břicho shora dolů a zároveň stahuje šátek od pupku dolů.

Existuje ještě mnoho způsobů, kterými se rozvinuté i primitivní národy pokoušeli a pokoušejí pomoci rodičkám zvládnout porodní bolesti. Jednoznačně však můžeme konstatovat, že v dnešní vyspělé společnosti je jen velmi málo žen, které se porodu nebojí a rodí bezbolestně.
My, ženy “civilizované”, nežijeme v přírodě a proto nejsme schopny jen tak porodit na trávě u potoka a pak se zahrabat listím. Bezbolestnost hledáme v různých metodách. Prostřednictvím psychofyzické přípravy, alternativními porody, hypnóza, akupunktura, epidurální analgezií ….
Nakonec mi nedá nepoložit na tomto místě “básnickou otázku”: Ještě stále si myslíte, že být ženou “civilizovanou” je v každém směru výhoda?

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *