Autobazar

Na co máte právo, pokud kupujete auto od soukromé osoby, například přes inzerát? Zatímco na prodej v autobazaru se vztahuje záruční doba použitých věcí, která nesmí být kratší než 12 měsíců, pokud kupujete auto od soukromé osoby, záruku si musíte v kupní smlouvě dohodnout a prodávající s tím musí souhlasit.

Prodávající však odpovídá za vady, které měla prodávaná věc v době prodeje, o kterých věděl a na které kupujícího neupozornil. Odpovědnost za vady zahrnuje také odpovědnost za existenci dohodnutých vlastností vozu, jako je například deklarovaný počet najetých kilometrů.

Je třeba si také prověřit protokol z prohlídky stanice technické kontroly, jaké chyby vozu byly zjištěny, zda byly odstraněny, kolik majitelů vozidlo vystřídalo.

I když sepsání smlouvy v tomto případě není povinné, protože nejde o prodeji nemovitosti, doporučujeme smlouvu s prodávajícím v každém případě uzavřít a popsat v ní i deklarován stav vozidla, včetně prohlášení prodávajícího, že vozidlo nebylo havarované a kupujícímu nebyly zatajené žádné závažné kvalitativní chyby vozidla.

Uplatnění reklamace v případě, že koupíte auto přímo od majitele, je komplikovanější a řeší se ve většině případů jen soudní cestou. Podpisem smlouvy se automobil ještě nestal “vaším” majetkem. Stane se jím až po přepisu vozidla na inspektorátu dopravní policie. Pokud prodávajícímu nemáte důvod důvěřovat, Vyplaťte dohodnutou částku přímo při přepisu na dopravním inspektorátu, nebo ihned po něm. Auto, které nemáte ještě přepsáno, pokud možno nepoužívejte, neboť v případě nehody vám mohou nastat značné komplikace.

Pokud tedy chcete si pořídit ojeté auto, využijte radši službu některého s ověřených autobazarů, kterých je u nás hodně. Pokud využijete autobazar, tak se můžete vyhnout mnoha problémům.